Milyonlarca çalışanın 2020 yılı asgari ücreti için tarih belli oldu!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Asgari Ücret Tespit  Komisyonu'nun dördüncü toplantısının yarın saat 14.00'te yapılacağını bildirdi. Milyonlarca emeklinin gözü Asgari Ücret Komisyonu'nun toplanacağı gündeydi. Nihayet beklenen tarih geldi. Asgari ücret ne zaman açıklanacak? sorusu yanıt buldu. İşte detaylar...

Milyonlarca çalışanın 2020 yılı asgari ücreti için tarih belli oldu!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü  toplantısının yarın saat 14.00'te yapılacağını bildirdi. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret  görüşmelerinde, yeni rakamı belirleme çalışmalarında sona gelindi. 

Toplantılarının ilkini 2 Aralık'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığında, ikincisini 10 Aralık'ta Türk-İş'te, üçüncüsünü 17 Aralık'ta Türkiye  İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) yapan komisyon, dördüncü toplantı  için yine Bakanlıkta toplanacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç,  işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık edecek.

TÜİK'İN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ

TÜİK temsilcileri, asgari ücret tespitinde dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonu'yla paylaşmıştı. Bir işçinin aylık gıda harcaması, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL, orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde bin 940 TL olarak hesaplanmıştı.

SENDİKALARIN TALEBİ 2 bin 578 TL

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK asgari ücret 2020 zammına ilişkin açıklama yapmıştı. 3 sendika 2020 yılı için asgari ücret talebini 2 bin 578 lira olduğunu duyurdular.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ÖNCEKİ TOPLANTILARDA NE OLMUŞTU?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantıda, Bakan  Zehra Zümrüt Selçuk, tarafların bakış açısını dikkate alarak ortak bir noktada  buluşmak istediklerini belirterek, "Komisyonda tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi  asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini canıgönülden  diliyorum." ifadesini kullanmış, işçi ve işveren temsilcileri de toplantıda görüş  ve taleplerini dile getirmişlerdi.

Türk-İş'in ev sahipliğindeki ikinci toplantıda ise Hazine ve Maliye  ile Ticaret Bakanlıkları ve TÜİK temsilcileri, ekonomik veri ve raporları sundu.

TİSK'te yapılan üçüncü toplantıda, TÜİK temsilcisi bir işçinin aylık  gıda harcama tutarını komisyona sundu. Söz konusu tutar, ağır statüdeki işlerde 2  bin 331 lira, orta statüdeki işlerde 2 bin 86 lira 80 kuruş, hafif statüdeki  işlerde bin 940 lira 70 kuruş olarak açıklandı.

İHA
 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.