Mesai saatleri dışında ek iş yapan çalışana Yargıtay'dan kötü haber!

Herhangi bir iş yerinde sigortalı veya sözleşmeli çalışanlar mesai saatleri dışında veya hafta sonları ek gelir elde etmek için bir başka iş yaptıkları takdirde büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalıyor. Bu durumdaki bir çalışanın iş sözleşmesinin feshi konusunda Yargıtay ne diyor, işverenin böyle bir durumda ne gibi hakları var? İşte detaylar...

Mesai saatleri dışında ek iş yapan çalışana Yargıtay'dan kötü haber!
banner150

Mesai saatleri dışında ya da hafta sonu ek iş yapan çalışana kötü haber!

Belirsiz süreli iş sözleşmesi ile bir işverene bağlı olarak çalışan işçi, mesai saatleri dışında gelir elde etme amaçlı başka bir iş yaparsa ne olur sorusunun cevabı belli oldu. Hem mahkeme hem de Yargıtay bu konuda fikir birliğine vardı ve son noktayı koydu.

EK İŞ YAPAN İŞİNDEN OLDU!

Yargıtay verdiği kararda, işveren açısından ilgili davranışın haklı sebep teşkil edecek nitelikte ve ağırlıkta bulunmamakla birlikte geçerli fesih olduğuna hükmetmiştir. Sadakat borcuna aykırı görülen durum sebebiyle çalışan tazminat hakları saklı kalmakla birlikte işten çıkarılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 20:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adam
Adam - 1 yıl Önce

YARGITAY ADAM GİBİ İŞ BULSUN BİZE

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.