Merkez Bankası faiz kararını belirledi!

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttu.

Merkez Bankası faiz kararını belirledi!
banner150

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para  Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz  oranını yüzde 24'te sabit tuttu. TCMB tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK'nın, politika faizinin  yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme  eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtildi.Dış talebin nispeten gücünü koruduğu, finansal koşullardaki sıkılığın  da etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaş bir seyir izlediği ifade edilen duyuruda,  şunlar kaydedildi:

"Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. İç talep  gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü  desteklemektedir. Bununla birlikte kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal  duruşun korunmasına karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki  bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen  unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen  patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir."

Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, kurulun geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulanarak, PPK  toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.Öte yandan AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan 20 ekonomistin  16'sı politika faizinde herhangi bir değişiklik beklemezken, 4 ekonomist indirim  olacağını tahmin ediyordu.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.