Koronavirüs dönemine rağmen kestiler: 9 ayda 120 bin hane elektriksiz kaldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz yılın ilk ilk 9 ayında 100 milyon 600 bin TL’lik elektrik, 399 milyon TL’lik de doğalgaz faturasının ödenmediğini açıkladı. Bunun üzerine CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ''En azından pandemi sürecinde elektrik ve doğalgaz kesintilerinin yapılmaması ve kesilen doğal gaz ile elektriklerin açılması gerekiyor'' dedi

Koronavirüs dönemine rağmen kestiler: 9 ayda 120 bin hane elektriksiz kaldı

Sözcü’nün haberine göre, geçen yılın ilk 9 ayında 100 milyon 600 bin TL’lik elektrik, 399 milyon TL’lik doğalgaz faturasının ödenmediğini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıkladı.

Dönmez yaptığı açıklamada, 2020’nin eylül ayı sonuna kadar Türkiye’de yaklaşık 120 bin elektrik abonesinin elektriği kesildiğini, yaklaşık 57 bin abone ise borcunu ödeyemediği için doğal gazsız kaldığını belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “En azından pandemi sürecinde elektrik ve doğalgaz kesintilerinin yapılmaması ve kesilen doğalgaz ile elektriklerin açılması gerekiyor” dedi.

ABONELİKLER FESHEDİLDİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Dönmez, “2020 Eylül sonu itibarıyla 269 milyon 203 bin 49 elektrik faturasından sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif elektrik abone gruplarının yüzde 0.4’ünün, 128 milyon 809 bin 427 doğal gaz faturasından sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif doğal gaz abone gruplarının yüzde 0.04’ünün aboneliği feshedilmiştir” açıklamasını yaptı.

MİLYONLARCA LİRA BORÇ

Dönmez, “2020 yılı ilk 9 ayına ait mesken elektrik abone grubunun toplam tahakkuk eden fatura tutarının yüzde 0.32’sine (100 milyon 683 bin 854), mesken doğal gaz abone grubunun toplam tahakkuk eden fatura tutarının yüzde 1.84’üne (399 milyon 8 bin 216) karşılık gelen ödenmemiş borcu bulunmaktadır” diye konuştu.

ZAMLAR DURMUYOR

Gürer, şunları söyledi: “Pandemide her kesim büyük gelir kaybı yaşadı. Ekonomik anlamda geçim sıkıntısı hat safhada zamlar durmuyor. Elektrik, doğalgaz fiyat artışları vatandaşa daha az elektrik ve doğal gaz kullandırıyor.”

“İKTİDARIN YÖNTEM GELİŞTİRMESİ GEREKİR”

AKP’nin vatandaşı battaniye ve yorgan ile ısınmaya ve daha az elektrik tüketmeye zorlayan bir ekonomik buhrana neden olduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Buna rağmen elektrik ve doğalgaz ödeyemediği için sözleşmesi feshedilenlerin sayısı artıyor. Yeniden açmaya kalksa o da ayrı bir külfet. En azından pandemi sürecinde elektrik ve doğalgaz kesintilerinin yapılmaması ve kesilen doğalgaz ile elektriklerin açılması için iktidarın yöntem geliştirmesi gerekir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.