banner232

Kamu Bankaları çöküştü. İlk çeyreğe ilişkin verileri paylaştı

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı ve eski Halkbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, Şenol Babuşcu, kamu bankalarının zarar ettiğine ilişkin verileri paylaşırken Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara da yaptığı alıntılı paylaşımda, “Kamu bankaları geçen yıl bolca dağıttıkları ucuz kredileri bu yıl yüksek faizli mevduatla fonlayınca zarar noktasına yaklaşmış. Mevduat faizlerinde ilave yükseliş karlılığı daha da bozabilir” ifadelerini kullandı.

Kamu Bankaları çöküştü. İlk çeyreğe ilişkin verileri paylaştı

Vakıfbank’ın kârı 2021’in birinci çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 56 azalarak 750 milyon TL’ye geriledi. Kârda çeyreksel bazda ise yüzde 12 artış gerçekleşti. Bankanın özkaynak kârlılığı yüzde 6,5’a indi.

Geçen hafta bilançosunu açıklayan Halkbank‘ın 2021 ilk çeyrek net kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 92 oranında azalarak 59.035.000 TL olmuştu. Buna Halkbank'ın 2021 ilk çeyreğindeki net karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 92 oranında azalmıştı.

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve eski Halkbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, Şenol Babuşcu, kamu bankalarının verilerini paylaşıp “2021 yılı ilk çeyrekte kamu bankalarının karlarında büyük düşüş...” notunu düştü.

Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara ise “Kamu bankaları geçen yıl bolca dağıttıkları ucuz kredileri bu yıl yüksek faizli mevduatla fonlayınca zarar noktasına yaklaşmış. Mevduat faizlerinde ilave yükseliş karlılığı daha da bozabilir. Bu da TCMB'nin ‘gerekirse faiz artırırım’ demesini zorlaştırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

İşte o mesajlar:

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 6 ay Önce

Kökden batında herkes kurtulsun inşallah faiz faiz cehenneme kadar batın inşallah kanını emdiniz milletin

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.