banner232

İsmail Bağrıaçık, ''Türkiye'nin yeni umudu'' diyerek açıkladı!

İB Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bağrıaçık, fosil yakıtların yerini, yenilenebilir enerji kaynaklarının aldığını belirterek: ''2050 yılından dünya enerji arzının yüzde 80’ine yakınını güneş, rüzgar, hidroleketrik, jeotermal ve biokütle santralleri karşılayacak'' dedi.

İsmail Bağrıaçık, ''Türkiye'nin yeni umudu'' diyerek açıkladı!

Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren ve bölgenin en güçlü enerji şirketleri arasında bulanan İB enerji, yeni çalışmalar için gün sayıyor. Şirketin büyüme trendi, stratejik planlama, enerjinin değişim metotları gibi verileri toplayarak çalışma yaptığı bu veriler ışığında yeni bir planlamasının olduğu bildirildi.  

DÜNYADA YENİLENEBİLİR ENERJİ
Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bağrıaçık, dünyanın petrolden, yenilenebilir enerjiye geçtiğini belirterek: “Yenilenebilir enerji şuanda dünya elektriğinin yüzde 28’ini üretiyor. Bu oranın 2045 yılına kadar yüzde 48 olması bekleniyor. Uluslar arası yenilenebilir Enerji Ajansına göre 2050 yılında ise bu oran yüzde 86’ıyı bulacak. Şu anda yenilenebilir enerjiyi kullanmada Almanya birinci sırada. Almanya bu enerjinin yüzde 12.74’ünü,  İngiltere yüzde 11.95’ini, İsveç yüzde 10. 96’sını, Türkiye ise yüzde 5. 25’ini kullanıyor.  Türkiye, yenilenebilir enerji kullanan ülkeler sıralamasında sekizinci olurken çok ciddi yatırımlarda yapıyor”

ALMANYA GİBİ OLACAĞIZ
Bağrıaçık Almanya’nın bu enerjiyi kullanmada birinci olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Federal Ağ Ajansı (BNetzA) ve Agora Energiewende’nin verilerine göre, geçen yıl Almanya’nın elektrik üretiminde rüzgâr, fotovoltaik güneş ve diğer yenilenebilir kaynaklar fosil yakıtları geride bıraktı. Ülkede 2020 yılında yenilenebilir enerji üretimi arttı ve ilk kez kömür, doğal gaz ve petrol üretiminin üzerine çıktı. Koronavirüs salgınının getirdiği ekonomik durgunluk nedeniyle kömür, petrol ve doğal gaz tüketiminde yaşanan bu azalma sayesinde geçen yıl sera gazı emisyonlarında yüzde 10’luk bir düşüş yaşandı”

ÇALIŞMALARIMIZ HEP SÜRÜYOR
Sektörün gelişeme çok açık ve innovatif olduğunu belirten Bağıraçık konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sektör, ülkelerin enerjiye olan ihtiyaçlarını ve enerji savaşlarını bitirecek kadar büyük. Çünkü güneş veya diğer kaynaklar ile enerji arzları karşılanıyor. Yaşanan bu gelişmeler ışığında şirketimiz de Türkiye’nin ene önemli bölgesi olan Akdeniz bölgesinin tamamına tüm parametrelere hesaplayarak hizmet edebilecek potansiyelde” dedi.

SEKTÖRÜ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ
Kahramanmaraş’ın güneş ışığı alma oranının Konya ve Van’dan sonra üçüncü olduğunu belirten Bağıraçık konuşmasını şöyle bitirdi: “Hem şehrimiz hemde bölgemiz adına sektörün tüm yeniliklerini yakından ve anında takip ediyoruz. Enerji alanındaki tüm makaleler, veriler, bilgiler ve haberler anında taranarak anlık ve bunların uzun zamana yayılması ile de uzun zaman stratejileri yapıyoruz. Bölgemizde güneş enerjisi santralleri yaptırma oranı çoğalıyor. Yıllık 3 bin saate yakın enerji aldığımız göz önünde bulundurulursa yakında yeni üretim üssü olacağız. Türkiye'nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu'nun tek entegre güneş paneli üretim fabrikası, 400 milyon dolar yatırımla devreye alınması ile birlikte maliyetlerde ucuzlayacak”

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 15:14
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.