İnanılmaz! 25 katı misafir ağırlıyor

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı (ÇEŞTOB) Yakup Demir, Kurban Bayramı sebebiyle Çeşme'nin nüfusunun 25 katı misafir ağırladıklarını söyledi.

İnanılmaz! 25 katı misafir ağırlıyor

Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz sezonunda Ege Bölgesi'nde Çeşme'nin özellikle yerli turistin en fazla rağbet ettiği turizm destinasyonu  olduğunu belirtti.

Nüfusunun 25 katı turist

Kurban Bayramı tatilinin başlamasıyla önceden rezervasyon yapan  konuklarını ağırladıklarını dile getiren Demir, "Otellerimiz bayram tatilinden  bir ay önce doluluğa ulaştı. Bayram süresince Çeşme'nin 1 milyon kişiye  misafirperverlik yapacağını ümit ediyoruz. Çeşme'nin nüfusu 41 bin civarında bu  nüfusun 25 katı kadar ziyaretçi kabul ediyor." dedi.

Demir, ilçeye giriş yapan tatilcilerin yoğunluğu nedeniyle özellikle  cumartesi günü İzmir-Çeşme Otoyolu'nda trafiğin durma noktasına geldiğini bu  nedenle misafirlerin konaklayacakları mekanlara ulaşmakta güçlük çektiğini ifade  etti.

"Turistlere Çeşme'yi sevdirerek tekrar gelmelerini sağlamak  istiyoruz"

Yerli ve yabancı turistlerin ilçelerine gösterdiği rağbetten dolayı  çok mutlu olduklarını kaydeden Demir, şunları söyledi:
"Ramazan Bayramı'nda Çeşme'ye 360 bin araç otoyoldan giriş yapmış. Bu  800 bin kişiye tekabül ediyor. Bu bayram 1 milyon kişi ağırlamak kolay değil,  amacımız Çeşme'ye daha çok insanın gelmesi değil, bu gelenlerin her şekilde  Çeşme'ye tekrar tekrar gelmeleri ve onlara Çeşme'yi sevdirmek istiyoruz. "Air  Arabiya" İzmir'e haftada 3 sefer yapmaya başladı. Bağlantı uçuşlarıyla İzmir'e  Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere, Çin, Malezya, Nepal'den, Kazakistan ve  Rusya'dan gelen yabancı turistleri görmeye başladık."

"2023 hedefi yakalanacak"

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler de uzun  bayram tatilinin turizmcilerin yüzünü güldürdüğünü bildirdi.
İşler, yaptığı açıklamada, 2018'de 40 milyon turist hedefine  yaklaşıldığını, "2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir." hedefinin  yakalanacağını kaydetti.
Ege'deki konaklama alanlarının yüzde 100 doluluk oranını yakaladığını  ifade eden İşler, şunları aktardı:"Kuzeyden güneye, pansiyonlar ve butik otellerden beş yıldızlı  otellere Ege’deki turistik tesisler yüzde 100 doluluk oranını yakaladı. Dokuz  günlük tatilde 5 milyon kişinin seyahat edeceğini, ekonomiye 9 milyar liralık  canlılık katacağını tahmin ediyoruz. Yerli turistin tatil için önceliği yine yurt  içi özellikle Ege oldu."

"Her sene Çeşme'ye geliyorum"

Tatil için Fransa'dan Türkiye'ye gelen 49 yaşındaki Veronique  Gökgürler, Çeşme'yi çok sevdiğini, her yaz tatil için ilçeye geldiğini söyledi.
Gökgürler, "Çeşmeyi çok özledim, birbirinden güzel kumsalları ve  restoranları var. Artık buraya gelmeye alıştım. Alaçatı güzel, bol bol  dolaşıyoruz." dedi.
Tatili annesiyle gelen 21 yaşındaki Claire Gökgürler de Çeşme'de huzur  bulduğunu belirterek, Fransa'daki arkadaşlarını Türkiye'ye tatil yapmaya davet  ettiğini dile getirdi. Tatilcilerin gözdesi, Alaçatı
Hava sıcaklığının 35 dereceyi ulaştığı ilçede vatandaşlar gündüzleri  plajlarda ve havuzlarda serinlerken, akşamları da ilçenin tarihi mekanlarında  gezmeyi tercih ediyor.
Tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden birisi de Alaçatı  Mahallesi oldu. Yoğun ilgi nedeniyle mahallenin girişinde uzun araç kuyrukları  oluşuyor. Beldenin simgelerinden biri olan yel değirmenlerini gezen tatilciler,  güneşin batışını izleyip fotoğraf çekiyor.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2018, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.