Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: İki sıfır atıyoruz, sadeleşiyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Borsa İstanbul’da endekslerden iki sıfır atılacağını ve sadeleştirileceğini duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: İki sıfır atıyoruz, sadeleşiyoruz
banner150

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Borsa İstanbul’da endekslerden iki sıfır atıyoruz, sadeleşiyoruz" ifadelerini kullandı.

Albayrak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Yeni bir dönem, yeni bir hafta, yeni bir başlangıç… 23 yıl sonra Borsa İstanbul’da endekslerden iki sıfır atıyoruz, sadeleşiyoruz. Tüm yatırımcılarımıza hayırlı olsun"

ENDEKSLERDEN İKİ SIFIR ATIYORBIST

30 ve BIST 100 endeksleri başta olmak üzere Borsa İstanbul tarafından hesaplanan BIST pay endeksleri bugün itibarıyla 1000 puanlık değerler olarak ifade edilecek.

Borsa İstanbul'un yapılan açıklamaya göre Borsa İstanbul, 100 binler ile ifade edilen borsa endekslerini sadeleştiriyor. BIST 30 ve BIST 100 endeksleri dahil TL olarak hesaplanmakta olan fiyat ve getiri cinsi 123 adet endeksten bugün itibarıyla iki sıfır atıyor.

Zor ifade edilen endeks değerlerinden sıfır atılarak daha sade bir gösterge ifadesine geçilecek. Bu değişimle birlikte, Borsa İstanbul'da 100 bin puan ile ifade edilen endeks değerleri bundan sonra 1000 puanlık endeks değerleri olarak ifade edilecek. Şirketlerin değeri, fiyatı, arkasındaki güç ve emek değişmeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.