Ev alacaklar dikkat! Bu listeye bakmadan ev almayın

2019 yılı konut satış ve kira rakamlarına bakılarak yapılan ‘konutta amortisman süresi’ araştırmasına göre en avantajlı iller belli oldu. Peki, Kahramanmaraş en avantajlı listeler arasında yer alıyor mu ? İşte tüm detaylar haberimizde...

Ev alacaklar dikkat! Bu listeye bakmadan ev almayın
banner150

Konut kredi faiz oranlarındaki düşüşler ve yapılan kampanyaların etkisiyle konut sektörü hareketlenme başladı. Konut fiyatlarının dip seviyeyi gördüğünü düşünen vatandaşlar bu fırsatı değerlendirmek için konut alımına yöneldi. Peki aldığınız konut kendini kaç yılda amorti eder?

Gayrimenkul Borsası (GABORAS), konut yatırımında fiyat kadar etkili bir parametre olan kira geri dönüş sürelerini tespit etti. 30 büyükşehirinde yapılan incelemede kira geri dönüş süresi en uzun olan il 314 ay ile Trabzon oldu. Trabzon’u sırasıyla Kayseri, Malatya, Ordu, Erzurum ve Kocaeli takip ediyor.

Hürriyet'de Gülistan Alagöz'ün haberine göre; 2019 yılı konut satış ve kira fiyatlarına bakılarak yapılan değerlendirmede, 30 büyükşehirde amortisman süresi 14 yıldan başlıyor, 26 yıla kadar yükseliyor. Amortisman süresinin en hızlı olduğu il 14 yıl ile Van oldu. Büyükşehirler arasında kira geri dönüş süreleri en kısa olan iller sıralaması şu şekilde; Van, Gaziantep, Ankara, Şanlıurfa, Eskişehir ve Antalya.

ANKARA ÖNDE
3 büyük ile baktığımızda ise Ankara’nın daha avantajlı olduğu ortaya çıkıyor. Ankara'da konutun amortisman süresi 15 yıldan az. Yapılan altyapı yatırımlarıyla değerlenen ve gayrimenkul firmalarının gözde adreslerinden biri olan İzmir’de bir konut kendini yaklaşık 218 ay yani 18 yıl 2 ayda amorti ediyor. İstanbul konut pazarında da süre 216 ay. Yine 3 büyükşehir ortalama metrekare birim fiyatı İstanbul’da 3 bin 684 lira,  İzmir  3 bin 62 lira,  Ankara  ise 1.774 lira olarak sıralanıyor. Bu tabloya göre satılık konut metrekare fiyatları arttıkça kira geri dönüş süreleri de doğru orantılı olarak uzuyor.

MUĞLA DEĞERLENİYOR
GABORAS Şehir Reytingleri verilerine göre; 30 büyükşehir belediyesi içerisinde son 24 aylık süreç içerisinde ortalama metrekare değeri en çok artış gösteren il Muğla oldu. Muğla, ortalama metrekare değeri olarak Türkiye’nin en yüksek metrekare birim fiyatlarından birine sahip. Muğla’da yüzde 7 oranında artış yaşandı. Muğla’yı yine yüzde 6.5’lik artış oranı ile bir diğer tatil bölgesi Antalya ve yüzde 5.6’lık artış oranı ile Aydın takip etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.