Enflasyon rakamları öncesi dolarda son durum (04.11.2019)

Dolar/TL haftanın ilk işlem gününde 5.71 seviyesinin hemen altında seyrediyor. Euro/TL ise 6.37 civarında harekat ediyor. Piyasalar bugün açıklanacak enflasyon verisini izliyor.

Enflasyon rakamları öncesi dolarda son durum (04.11.2019)
banner150

Dolar/TL bugün saat 08.30 itibarıyla 5.71 seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor. Euro/TL ise 6.37 civarında hareket ediyor.

4 Kasım altın fiyatları ise düşüşe geçerken, Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram fiyatı 278 liradan, çeyrek altın 454 liradan, cumhuriyet altını fiyatı ise 1.871 liradan alıcı buluyor.

GÖZLER ENFLASYONDA

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Ekim’de aylık %2.02 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise baz etkisiyle Eylül’deki %9.26’dan %8.6’ya gerilemesi bekleniyor.

Böylece yıllık enflasyon Eylül’ün ardından Ekim’de de en son Temmuz 2017’de gerilediği tek hanede kalmaya devam edecek. Ancak baz etkisinin ortasından kalkmasıyla Kasım ve Aralık’ta yıllık enflasyonun tekrar çift haneye gelmesi ve TÜFE’nin yılı %12.3 seviyesinde tamamlaması bekleniyor.

TCMB Başkanı Murat Uysal, enflasyon tahmininin bu yıl için 1.9 puan aşağı çekilerek %12’ye düşürüldüğünü, 2020’nin %8.2’de korunduğunu açıkladı. Uysal enflasyon raporu sunumunda, “Geldiğimiz noktada, gevşeme yönündeki alanın önemli bir bölümünü kullandığımızı, bununla birlikte atılabilecek ilave adımların zamanlaması ve boyutunu veri akışına ve enflasyon görünümündeki gelişmelere göre şekillendireceğimizi vurgulamak isterim” dedi.
Piyasanın genel olarak sakin bir seyir izlediğini söyleyen bir bankacı, “Pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon verisini bekliyoruz. Olumlu bir enflasyon rakamının kura yansıması çok sınırlı olabilir, 5.70 seviyeleri ciddi taban oldu. Piyasanın bir miktar uzun pozisyonunun olduğunu düşünüyorum ama henüz çözülecek bir ortam olmadı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.