Dolar/TL ne kadar oldu? (15.02.2019)

Dolar/TL Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın dönemsel şartlar dikkate alınarak finansal istikrara katkı sağlayacak yönde likidite adımları atılabileceği söylemi sonrası 29 Ocak'tan beri en yüksek olan 5.3240'ı test etmişti. Bu sabah ise dolar/TL güne 5.29 seviyesinin hemen altında başladı

Dolar/TL ne kadar oldu? (15.02.2019)
banner150

Dün Dolar/TL’de Çetinkaya’nın açıklamalarının yanısıra Güney Afrika’ya ilişkin gelişmeler takip edilirken ABD verileri sonrası ise kur gün içi zirvesinden geriledi. Dolar/TL bu sabah 5.2830/5.2845 seviyesinde işlem görüyor.

Bankacılar Güney Afrika’nın elektirk ihtiyacının yüzde 90’ını üreten Eskom’a ilişkin endişelerin ülke para birimi randı ve gelişmekte olan ülke para birimleri genelini baskı altında bıraktığına dikkat çekiyorlar.

ABD verileri dolardaki değer kazancını zayıflatırken ABD Merkez Bankası’nın daha faiz artırım hızında planladığı yavaşlama eğilimini de teyit etti.

ABD’de Aralık ayında perakende satışlar yüzde 0.2 artış beklentilerine karşın yüzde 1.2 geriledi. ABD perakende satışlardaki düşüşü “Perakende satışlarda 2009'dan beri görülen en hızlı aylık düşüş: en pesimist ABD ekonomist beklentisinden daha kötü bir satış verisi” sözleriyle nitelendiren TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, “Veriyi bankacılık endeksi TL ve sabit getirili menkul kıymetler açısından pozitif, BIST açısından nötr yorumluyoruz” dedi.

Kaynak: REUTERS

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.