banner232

Dolardan yeni rekor geldi! Faiz kararı ateşledi, piyasalar karıştı! İşte son durum...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın merakla beklenen faiz kararını dün açıklamasının ardından piyasalar hızlı yükselmişti. İşte dolar, euro, sterlin, gümüş, altın ve kripto para piyasalarında son durum.

Dolardan yeni rekor geldi! Faiz kararı ateşledi, piyasalar karıştı! İşte son durum...

Piyasaların günlerdir merakla beklediği karar dün verildi. TCMB beklentilerin aksine bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 18'e düşürdüğünü açıkladı. Merkez Bankası bir önceki toplantıda politika faizini değiştirmeyerek yüzde 19'da sabit tutmuştu. Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini indirmesine gerekçe olarak, enflasyondaki yükselişin geçici unsurlara bağlı olması, ticari kredilerin öngörülenden fazla daralması ve bireysel kredileri sınırlamaya yönelik tedbirlerin alınmasını gösterdiğini bildirdi.

Ekonomistler faizde değişiklik beklemezken Merkez Bankası'ndan gelen bu sürpriz faiz indirim kararı sonrası gözlerin çevrildiği piyasalarda sert hareketler gözlendi.

TÜRKİYE FAİZ DÜŞSE DE HALA ZİRVEDE!
Merkez Bankası’nın (MB) faizi yüzde 19’dan yüzde 18’e düşürmesi Türk Lirası’na değer kaybettirdi. Öte yandan dünya genelinde faiz indiren ama yılbaşına göre faizin en yüksek seviyede bulunduğu tek ülke Türkiye.

DOLAR, EURO VE STERLİN
Dolar 8,86 TL'den, Euro 10,39 TL'den, Sterlin ise 12,12 TL'den işlem görüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) beklenmedik 100 baz puanlık faiz indirimi ile tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,80'in üzerine çıkan dolar/TL, dünü 8,76'dan tamamlamıştı. Euro/TL ise dün 10,33'ü görmüş, 10,31'den günü noktalamıştı. Euro/TL için de bu sabah saatlerinde işlemler 10,30'un hemen altında gerçekleşiyor.

GÜMÜŞ VE ALTIN
Gümüş 6,38 TL'den fiyatlanırken, onsu 1.746 dolar olan altında, gram altın 493/497, çeyrek altın 799/816, Cumhuriyet altını ise 3.290/3.325 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

KRİPTO PARA PİYASASI
Bir ileri bir geri hareket eden kripto para piyasalarında ise Bitcoin 41 bin 426 dolardan, Ethereum ise 2 bin 838 dolardan işlem görüyor.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.