Dolar ne kadar? İşte ilk rakamlar 17.12.2018

TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini değiştirmemesi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin “BB” seviyesindeki kredi notunu ve “negatif” görünümünü teyit etmesinin ardından dolar/TL bir süredir sıkıştığı 5.30-5.40 bandında hareketine devam ederken, bu sabah güne 5.36 seviyesinde başladı.

Dolar ne kadar? İşte ilk rakamlar 17.12.2018
banner150

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, Çin’de piyasa beklentisinin altında gelen sanayi üretim rakamları sonrası global piyasalarda hareketlilik yaşandığını, küresel piyasalardaki büyüme endişelerinin daha da yüksek seviyede hissedildiğini söyleyerek, “Euro bölgesinde özel sektör PMI rakamlarının beklentinin altında zayıf gelmesi euroyu 1.13 seviyesinin altına sürüklerken, sterlinin Brexit gelişmelerinden zayıf kalmayı sürdürmesi dolar endeksini 97 seviyesi üzerinde güçlendirdi. Bu durum EM’lere baskı yaratıyor, TL de bu durumdan negatif etkileniyor” dedi.

Çin ABD ile yaşanan ticaret anlaşmazlığını yatıştırmaya çalışırken, Çin’in Kasım ayı perakende satışları 2003’ten bu yana en düşük hızda arttı. Sanayi üretimi iç talebin yavaşlamasıyla yaklaşık üç yılın en düşük hızında artarak ekonomiye yönelik artan risklere dikkat çekti. Veriler yatırımcıları henüz çözülmeyen ABD-Çin ticaret savaşının daha geniş etkileri konusunda da endişelendirdi.

Kaynak: REUTERS

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.