Dolar ne kadar? İşte ilk rakamlar 14.12.2018

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini değiştirmezken, kararın ardından ilk tepki olarak gerileyen dolar/TL bu sabah güne 5.35 seviyesinde başladı.

Dolar ne kadar? İşte ilk rakamlar 14.12.2018
banner150

Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 24 seviyesinde sabit tuttuğu yılın son Para Politikası Kurulu (PPK)toplantısında enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunacağını belirtti.

TCMB yılın son PPK kararında piyasalar tarafından yakından izlenen sıkı duruşun korunacağına ve gerekirse ilave sıkılaştırma yapılabileceğine dair görüşlerini korudu. Ekonomistler bankanın enflasyona ilişkin görüşün bir miktar iyimserleştiğinin görüldüğünü ancak risklere dikkat çekilmeye devam edildiğini belirttiler.

Bir bankacı, PPK açıklamasında ilk dikkat çeken unsurun yeni metinde bir öncekinde yer alan “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir” ifadesinden “kararlılıkla” kelimesinin çıkarılması olduğunu söyleyerek, “Bu biraz piyasayı rahatsız etti. Piyasada daha önce prematüre faiz indirimi kaygısı vardı; ifade değişikliği bunu kuvvetlendirmiş olabilir” dedi.

Kaynak: REUTERS

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.