banner232

Dolar, Euro, Altın... Piyasalar uçtu; TL'deki değer kaybı büyüyor

Piyasalar yeni güne Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş'ın görevden alınma haberiyle başlarken, dolar, euro ve altındaki yükseliş de sürüyor. İşte piyasalardan son rakamlar...

Dolar, Euro, Altın... Piyasalar uçtu; TL'deki değer kaybı büyüyor

Piyasalarda Türk Lirası'nın döviz karşısındaki değer kaybı sürüyor. Dolar 8,40 TL'den, Euro 10,28 TL'den, Sterlin ise 11,92 TL'den işlem görürken, gram altın 507 TL seviyesinde. Gümüş ise 7,48 TL'den işlem görüyor. Bitcoin ise yeniden yükselişe geçti ve 38 bin 417 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Onsu 1.879 dolardan fiyatlanan altında, gram altın 502/507, çeyrek altın 815/833, Cumhuriyet altını ise 3.3543/3.393 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCISI GÖREVDEN ALINDI
Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden alındı. Yerine Semih Tümen atandı.Resmi Gazete’de mart ayında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Ardından dört başkan yardımcısından biri olan Murat Çetinkaya görevden alındı yerine Mustafa Duman atandı.

MOODY'S'TEN GELİŞEN PİYASALAR DEĞERLENDİRMESİ
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, gelişen piyasalarda toparlanma işaretlerinin olmasına karşın ülkelerin ve finansal olmayan şirketlerin kredilerinde stres göstergelerinin yüksek seyretmeye devam ettiğini belirtti. Moody's'ten yapılan açıklamada, kredi derecelendirme kuruluşu tarafından değerlendirilen 107 gelişen ülkenin yüzde 73'ünün "yatırım yapılabilir" not seviyesinin altında kaldığı, yüzde 31,8'inin ise kredi notu görünümünün "negatif" olduğu bildirildi.

KRİPTO PARALARLA İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN GELİŞME
ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, CoinDesk tarafından düzenlenen bir video konferans etkinliğinde, merkez bankası dijital para birimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Brainard Fed'in merkez bankası dijital para birimi araştırmalarını hızlandırdığını bildirdi.

ELON MUSK YİNE BİTCOİN'İ ''GAZLADI''
Yaptığı Twitter paylaşımlarıyla kripto para piyasalarını bir aşağı bir yukarı hareketlendiren Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Twitter hesabından Bitcoin piyasasıyla ilgili yeni bir paylaşımda bulundu. Musk, Bitocin madencileriyle görüştüğünü ve yenilenebilir enerji kullanımlarını yaygınlaştırmayı taahhüt ettikleri söyledi.Peş peşe gelen kötü haberler sonrası Bitcoin fiyatları 30 bin seviyesine kadar düşmüştü. Musk'ın attığı tweet sonrası Bitcoin fiyatı %15 yükseldi.

KRİPTO PARALARI ''TEHLİKELİ'' İLAN ETTİLER
İngiliz parlamentosunda Hazine Komitesinin sorularını yanıtlayan Bailey, "Kripto varlıklar konusunda kuşkuluyum. Çünkü açıkçası tehlikeliler ve (bu varlıklara karşı) çok büyük bir ilgi var." ifadelerini kullandı.

Çin, 18 Mayıs'ta finans kurumlarının ve ödeme sistemlerinin kripto para birimleri üzerinden hizmet vermesini yasakladığını duyurmuştu.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.