Cep telefonlarına yeni bir vergi daha geldi! Resmi Gazete'de bugün yayınlandı

Cep telefonlarına kültür vergisi geldi: Türkiye'de üretilen veya yurt dışından ithalat yoluyla getirilen Cep telefonlarına yeni bir vergi daha geldi. Resmi Gazete'de bugün yer alan bir düzenlemeye göre, cep telefonlarından alınacak yüzde 1'lik ek vergi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gidecek.

Cep telefonlarına yeni bir vergi daha geldi! Resmi Gazete'de bugün yayınlandı
banner150

Resmi Gazete'de bugün yer alan bir düzenlemeye göre, cep telefonlarından alınacak yüzde 1'lik ek vergi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gidecek.

Fikir ve Sanat Eserlerinin Çoğaltılmasına Yarayan Teknik Cihazlar ile Boş Taşıyıcı Materyallerin İmalat veya İthalatında Yapılacak Kesinti Oranlarının Belirlenmesine İlişkin Karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

YÜZDE 1'LİK EK KESİNTİ

Yeni karar ile cep telefonlarından alınan vergilere, yüzde 1'lik ek 'kesinti' uygulanacak. 

YENİ VERGİ KÜLTÜR BAKANLIĞINA GİDECEK

Resmi Gazete'de cep telefonlarını ifade eden ve Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) numarası 8517.12.00.00.11 olan cihazlar için belirlenen kesinti oranı yüzde 1 oldu.

Kararda, bu oranda vergi uygulanacak olan eşyalar ise şu şekilde tanımlandı: Telefon cihazları (hücresel ağlar için veya diğer kablosuz ağlar için olan telefonlar dahil); ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya veya vermeye mahsus diğer cihazlar (kablolu veya kablosuz ağlarda iletişime mahsus cihazlar dahil).

Buna göre cep telefonu üretimi yapanlar ile ithal edenler, imalat / ithalat bedeli üzerinden yüzde 1 orandaki tutarı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hesabına yatırmakla sorumlu olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.