Berat Albayrak: ''Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz''

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk lirasının dolar karşısında yaşadığı büyük değer kaybına rağmen, “Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil” ifadesini kullandı.

Berat Albayrak: ''Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz''

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun aktardığına göre hafta başında AK Parti’li milletvekilleriyle bir araya gelen Albayrak, vekillere ‘Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler’ üzerine bir sunum yaptı.

Albayrak sunumda kurdaki duruma ilişkin, “Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil” diye konuştu.

Albayrak, şöyle devam etti:
“Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz.”

(Kaynak: Türkiye Gazetesi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alyanak
Alyanak - 9 ay Önce

Ufak atta kusarda yesin,

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.