Bakan açıkladı! Yarın başlıyor...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, modenizasyon çalışmaları tamamlanan Samsun-Sivas Kalın demir yolu hattında yarın ticari deneme seferlerine başlanacağını açıkladı.

Bakan açıkladı! Yarın başlıyor...

Bakan Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ilk demir  yolu hatlarından birisi olan ve 1932 yılında hizmete açılan Samsun-Sivas Kalın  demir yolu hattının 83 yıl hizmet verdikten sonra 29 Eylül 2015'te modernize  edilmek amacıyla ulaşıma kapatıldığını anımsattı.

Proje kapsamında 378 kilometre hattın tüm alt ve üst yapısı  yenilenerek Avrupa Birliği standartlarında sinyal sisteminin yapıldığını aktaran  Karaismailoğlu, "Ülkemizin en büyük demiryolu modernizasyon projesinde deneme  seferlerini başlatmıştık. Şu anda da test sürüşlerimizi 2 lokomotif, 6 yük vagonu  ve 1 personel vagonu olmak üzere toplamda 500 ton yük ile devam ediyor. Test  sürüşlerini 1 Mayıs itibarıyla tamamladık, 4 Mayıs günü hattımız ticari deneme  seferlerine başlayacak." ifadesini kullandı.

 "40 tarihi köprü modernize edildi"

Karaismailoğlu, Karadeniz'in Anadolu'ya açılan iki demir yolu  hattından biri olan ve Samsun Limanı'nı İç Anadolu Bölgesi'ne bağlamak amacıyla  inşa edilen Samsun-Sivas Kalın hattının modernizasyonu kapsamında 40 tarihi  köprünün de restore edildiği bilgisini paylaştı.

Projeyle demir yolu alt yapısı platform genişliğinin 6,70 metre olacak  şekilde iyileştirilerek yenilendiğini belirten Karaismailolğlu, 12 tünelde de  iyileştirme çalışması yaptıklarını, hattın ray, travers, balast ve makas üst yapısının değiştirildiğini kaydetti.

Karaismailoğlu, modernizasyon sonrasında hat kapasitesinde yüzde  50'lik artış olacağına da dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

 "Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle güvenli taşımacılığa en çok  ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde bu hattı ticari deneme seferlerine açarak,  vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en hızlı ve en güvenli şekilde bu hat üzerinden  taşımaya başlamayı da  amaçlıyoruz."

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.