Bakan açıkladı! Doğum yardımı...

Milyonlarca anneyi ilgilendiriyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk "Son 5 senede, 4 milyon 626 bin 243 annemize, yeni doğan 5 milyon 695 bin 178 bebek için doğum yardımı ödemesinde bulunduk. Doğum yardımı ödemelerimizin toplam miktarı 2 milyar 399 milyon 48 bin liraya ulaştı. Ocak-Nisan 2020'yi kapsayan 4 aylık dönemde yapılan doğum yardımı ödemeleri 145 milyon 305 bin 204 lira oldu. Bu dönemde 295 bin 695 annemize, 308 bin 72 bebek için yardım ödemesi gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.

Bakan açıkladı! Doğum yardımı...
banner150

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sahip  olduğu dinamik nüfus yapısının korunması ve ailelerin güçlendirilmesi amacıyla  ilk kez Mayıs 2015'te başlatılan doğum yardımı uygulamasının güncel durumuna  ilişkin bilgileri paylaştı.   Doğum yardımlarının, herhangi bir gelir kıstasına bakılmaksızın yeni  doğum yapan tüm anneleri kapsadığını vurgulayan Selçuk, doğum yardımı için  başvuran annelerin, birinci bebeği için 300, ikincisi için 400, üçüncü ve  sonrakiler için de 600 lira ödeme gerçekleştirildiğine işaret etti.
Selçuk, doğum yardımı ödemelerinin güncel durumuna ilişkin şu verileri  paylaştı: "Uygulamanın başladığı Mayıs 2015'ten Nisan 2020 sonuna kadar olan  süreçte 4 milyon 626 bin 243 annemize, yeni doğan 5 milyon 695 bin 178 bebeğimiz  için doğum yardımı ödemesinde bulunduk. Doğum yardımı ödemelerimizin toplam  miktarı 2 milyar 399 milyon 48 bin 395 liraya ulaştı. Ocak-Nisan 2020'yi kapsayan  son 4 aylık dönemde yapılan doğum yardımı ödemeleri ise 145 milyon 305 bin 204  lira oldu. Bu dönemde 295 bin 695 annemize 308 bin 72 bebek için yardım ödemesi  gerçekleştirdik.

Ülkemizin ekonomik kalkınmasının en önemli unsuru dinamik nüfus  yapısıdır. Bu süreçte, aile yapısının korunması da kritik bir öneme sahip. Bu  nedenle Bakanlık olarak annelerimize verdiğimiz doğum desteklerini genişleterek  sürdürüyoruz."

Doğum yardımı başvuruları nasıl yapılıyor?

Doğum yardımı başvuruları için öncelikle bebeğin ilgili nüfus  müdürlüğünde kayıt işleminin yapılması gerekiyor. Ardından "Doğum Yardımı Başvuru  Dilekçesi" ile şahsen veya posta, kargo yoluyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuruda bulunulabiliyor.  Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personelin ise çalıştığı  yere müracaat etmesi yeterli oluyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar da  başvurularını, büyükelçilikler ve konsolosluklar aracılığıyla  gerçekleştirebiliyor.  Doğum yardımı ödemeleri, başvurunun Doğum Yardımı Sistemi'ne girildiği  ayı takip eden ay içinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebiliyor. 

Uygulamanın kapsamı "Çoklu Doğum Yardımı" ile genişletildi  

Bakanlık, doğum yardımları uygulamasının kapsamını 2019'da başlatılan  Çoklu Doğum Yardım Programı ile genişletmişti.  
 Bu program kapsamında da ikiz ve üçüz bebek sahibi olan ihtiyaç sahibi  ailelere iki yıl süresince çocuk başına aylık 150 lira destek sağlanıyor.   Çoklu Doğum Yardımı başvuruları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma  Vakıflarınca alınıyor.  

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2020, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.