Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle yapılacak olan ilk termal otelin plan ve dizaynı ortaya çıktı.

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü tarafından kırsal kalkınma programı kapsamında Ekinözü'nün turizmine katkı sağlaması hedeflenen otel yapımı için çalışmalara başlanılması için harekete geçildi.

Cela Termal Turizm Limeted Şirketi tarafından yatırım yapılan TKDK projesi uzun bir uğraşlar sonucunda Avrupa Destek Fonu'ndan yüzde 55 oranında hibe almayı hak kazandı. Şirket tarafından yapılan otelin ismi ise Losen Cela Termal Turizm Limited Şirketi olarak belirlendi.

Ekinözü'nde ilk projesi olma özelliğini taşıyan otel, 2 bin 800 ila 3 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu 3 dönüm üzerinde planlanarak dizayn edilmiş bir tesist olduğu bildirildi. Tesisin etrafı adeta kale gibi surlarla çevrili içerisinde 8 aile hamamı, bir tane umumi hamam ve 25 tane dizayn edilmiş 1+1'den mevcut olduğu kaydedildi.

Tarihi yapısı ile turizm merkezi olan ilçede yapımına başlanılan otelin içerisinde sosyal tesisi olarak Ekinözü'nün damak çatlatan lezzetleri yer alacak. Hamam tamamen bölgedeki doğal taşlarla yapılacak ve atık sıcak su seralara aktarılarak tavanın ham maddesi olan domates, biber ve patlıcan yıl 12 ay yetiştirilecek. Oraya gelen insanlar toprak güveçlerin içerisinde meşhur içme tavadan rahatlıkla yiyebilecekler.

Kahramanmaraş'ta çöp krizi! Ortalık mikrop kaynıyor Kahramanmaraş'ta çöp krizi! Ortalık mikrop kaynıyor

Losen Cela isminin ne anlama geldiği merak konusu olup Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tavsiyeleriyle genelde Türkçe isim verilmesi gündemdeyken neden böyle isim verildiği soruldu.

Yatırım sahibi Harun Şahin bu konuyla ilgili ilginç bir açıklamada bulunarak ismin hikayesini paylaştı:

"Ekinözü'nün osmanlıdan beridir ilk kuruluş ismi Cela'dır. İhtilalden sonra darbeci yönetim tarafından Ekinözü olarak değiştirilmiştir. Bir müddet Ekinözü (Cela) ismi ile anılmış olsa da zaman içinde ise resmi yazışmalardan da sonsuza kadar silinmiştir. Lakin halk arasında çok yoğun bir şekilde cela ismi kullanılmaktadır. Losencela konusuna gelince Cela Kahramanmaraş ilçeleri arasında gelişmişlik sıralamasında en sondan birincidir. Bu açığı nasıl kapatırız diye arkadaşlarla zaman zaman muhabbet ederken dünyada gelişmişlik konusunda en gelişmiş şehir olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde bulunan Los Angeles şehri ile kardeş şehir yaparsak ancak gelişir esprisi ile Los Angeles ile Cela'nın birleşiminden Losencela espirisi çıktı gençler arasında çok tuttu, yayıldı ve kullanılmaya başlanıldı. Aslında mağduriyetimizin ironisi yapmak maksadı ile bu isim çıkmıştı. Dilden dile yayıldı. Bizde bu nedenle projenin adını 'Losencela Termal Otel' olarak belirledik. Yani isim kendi aramızda bir espri;=)" dedi.