Milyonları ilgilendiriyor! Bakan açıkladı

Milyonlarca öğrenci ve velisinin merak ettiği 15 tatil ne zaman? 2019 yılında sömestr tatilinin hangi tarihte olacağı gündemde sıkça araştırılıyor. Tatil planları yapanlar için MEB, 15 tatil tarihini duyurdu.

Milyonları ilgilendiriyor! Bakan açıkladı
banner150

Milyonlarca öğrencinin gözü MEB'e çevrildi. 15 tatilin ne zaman başlayacağı ve biteceği merak konusu oldu. Diğer yandan takdir-teşekkür hesaplamasının da nasıl yapıldığı gündemde sıkça araştırılıyor.

15 TATİL NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların yarıyıl tatiline gireceği tarihi belirledi. 21 Ocak 2019 - 1 Şubat 2019 tarihleri arasında yaşanacak olan 15 tatil öğrencilerin merakını giderdi. 2018-2019 Eğitim döneminin ikinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayıp 14 Haziran 2019 Cuma sona erecek. 

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan bilgilere göre;
Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;
a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesiile ödüllendirir.
Üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere ise okulun iftihar listesinde yer verilir.

Bir dersin dönem puanı sınavlardan alınan puanların, performans çalışması puanının/puanlarının, varsa proje puanının, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerde ayrıca hizmet ve/veya temrin puanlarının aritmetik ortalamasından elde edilen puanın aritmetik ortalaması alınarak belirlenir. İşletmelerde beceri eğitiminde dönem puanı, işletmedeki eğitim süresince öğretmen, usta öğretici veya eğitici personel tarafından temrin, proje, iş, deney ve hizmet değerlendirmesinden verilen puanlar, varsa telafi eğitimi süresince okulda temrin, proje, iş ve hizmetlerden aldıkları puanlar ve alanıyla ilgili yarışmalarda alınan ve işletmeye bildirilen puanların aritmetik ortalamasıdır. Aritmetik ortalama alınırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.