Suudi Arabistan'dan inanılmaz Katar hamlesi

Mekke'deki Mescid'i Haram'ı ziyaret etmek isteyen Katarlıların Suudi yetkililer tarafından engellendiği iddia edildi.

Suudi Arabistan'dan inanılmaz Katar hamlesi

Katar'ın başkenti Doha merkezli Al Sharq gazetesinin haberinde, Mekke'deki Mescid'i Haram'ı ziyaret etmek isteyen Katarlı kişilerin Suudi yetkililerce engellendiği iddia edildi. El Cezire'nin de yer verdiği haberde Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'na Katarlı vatandaşlarca şikâyet dilekçeleri gönderildiği öne sürüldü.

Katar’daki Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'na iletilen şikâyetler arasında, Mekke’de umre ziyaretini yapan Katar vatandaşlarının, Kabe’nin de içerisinde bulunduğu Mescid-i Haram’a girişine izin verilmediğine yönelik ifadeler yer aldığı öne sürüldü. 

Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ali bin Damir el Merri olayı, dini ritüellerin yerine getirilmesine ilişkin insan hakları anlaşmalarınca güvence altına alınan hakların açık bir ihlali şeklinde yorumladı.

NORMALDE KONTROL YOK
İslam dinindeki hac ibadetinin yerine getirildiği yer olan Mescid-i Haram’a girişlerde, Suudi Arabistanlı yetkililerin milliyet ya da mezheplere özel bir uygulamasının normalde olmadığı biliniyor. 

Katar basınının söz konusu iddialarına Suudi Arabistan cephesinden bir açıklama gelmedi.

(Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 15:08
YORUM EKLE

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.