İsrail’in, ABD’nin Türkiye’ye F-35 satışını engelleme çabası ortaya çıktı

İsrail’in bölgedeki askeri "üstünlüğünü" korumak için ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satmasını engellemek üzere perde arkasında "çalıştığı" ortaya çıktı.

İsrail’in, ABD’nin Türkiye’ye F-35 satışını engelleme çabası ortaya çıktı

İsrail’de yayın yapan Kanal 12 televizyonunun haberine göre, İsrail’in  bölgedeki askeri hava "üstünlüğünü" korumak için ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş  uçağı satmasını engellemek üzere perde arkasında "çalıştığı" belirtildi.

Haberde, Türkiye’nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına  dikkat çekilerek, "İsrail, (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın  Rusya’dan füze savunma sistemlerini satın almasını fırsat bildi ve Washington’a  gelişmiş uçakların Türkiye’ye satışını iptal etmek için baskı yaptı." ifadelerine  yer verildi.

Son iki yılda İsrail'e 16 adet F-35 savaş uçağı teslim eden ABD,  İsrail’in bölgede bu tip savaş uçaklarına sahip tek ülke haline gelmesini  sağladı.

İsrail hükümeti, ABD’nin yardım fonlarını kullanarak en az 50 adet  F-35 uçağı satın almak için ABD’deki Lockheed Martin şirketiyle anlaşma imzaladı  ve 2024 yılına kadar tamamını teslim almayı hedefliyor.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.