Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Reform Eylem Grubu Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, S-400'lerin getirilmesiyle ilgili süresiz erteleme olacağı  yönündeki iddiaların sorulması üzerine, "S-400'ün Türkiye'ye getirilmesi  konusunda bizim tarafımızdan erteleneceğine yönelik bir açıklama olmadı." ifadesini kullandı.

S-400'lerin hiç alınmaması veya ertelenmesi yönünde ABD ve diğer  ülkelerden yorumlar ve taleplerin geldiğini belirten Çavuşoğlu, şunları  kaydetti:

"S-400 konusunda ABD'nin bazı iddiaları oldu. Yani S-400'ün F-35'ler  dahil NATO sistemine verebileceği zararlar konusunda. Biz de bu iddialara  katılmamakla birlikte son sözü uzmanların söylemesi gerektiğini söyledik.Şimdi  ortak bir çalışma grubu teklifinde bulunduk. Hatta bu ortak çalışma grubuna  NATO'nun başkanlık etmesi gerektiğini açık ve net bir şekilde söyledik. Türkiye  tüm attığı adımlarda gayet şeffaf ve yine kendine güvenen bir şekilde hareket  ediyor. Bu konuda da ne yaptığımızı biliyoruz ama endişeler varsa da bunun için  çalışma grubu oluşturalım ve incelesinler. Düşüncelerini raporlarını bizimle  paylaşsınlar."

ABD'nin söz konusu iddialarında eminse ve kendine güveniyorsa bu  çalışma grubuna evet demesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, ABD ile son  günlerde çalışma grubunun oluşturulması ve görevi bakımından bazı görüş  alışverişlerinin olduğunu, teklifleri değerlendirmeye devam edeceklerini dile  getirdi.

Çavuşoğlu, "ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile cumartesi günü  telefon görüşmesi gerçekleştireceğiz. Arkadaşlarımız saat üzerinde şu anda  görüşüyorlar." diye konuştu.

Bu konuda, Türkiye'nin yaklaşımının son derece yapıcı ve samimi  olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "İhtiyacımız olan bir sistemi müttefiklerimizden  alamadığımız için acil ihtiyacımız olan bir sistemi Rusya en iyi teklifi verdiği  için, bize uyduğu için aldık ama bu konuyla ilgili tereddütler varsa, biz de  yapıcı önerilerde bulunduk. Buna ABD'nin de evet demesi gerekiyor. Bu şekilde bu  meseleyi de iki müttefik olarak halletmiş oluruz." değerlendirmesinde bulundu.