Geçen yıl yıkımı biten Kahramanmaraş İl Özel İdare Binası’nın bulunduğu alan ücretli otopark oldu. CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, "Bunun altında imzası bulunan herkes bunun hesabını verecek" dedi.

Karamanmaraş'ın Trabzon Caddesi'nde 1994 yılında yapılan İl Özel İdare binası, gerek mimari yapısı gerek renkleriyle kentin simgesi haline gelmişti.

İnternette arama motorunda 'Dünyanın en saçma binası' yazılıp, görsellerde arama yapıldığında ilk sırada çıkıyor.

Meşhur bina için 2019 yılında yıkılmasına karar verilmiş olup, Eylül 2022'de tamamen yıkıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesince bölgeye ise 35 bin metrekarelik alana Maraş Han projesi yapılacağı açıklanmıştı. Bu alan ücretli otoparka dönüştürülmesiyle kafalar karıştı.

Konuyla ilgili Kanal Maraş aracılığıyla basın açıklaması yapan CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş şunları dile getirdi:

"800 MİLYON LİRALIK BİNADAN, 2,50 LİRALIK OTOPARKA"

"Bu kenti idare edenler o kadar vizyonu geniş insanlar ki, onlarca seçenek sunmuşlar; Sarı binanın yerine valiliğe doğru giderken koskocaman bir ilan var. Buraya 'Kent Meydanı' yapılacak diye koskocaman ilanlar görüyoruz. Ama tam karşı cepheye geçip baktığımız zaman ve hemen yanı başına geldiğimizde yıkılan binanın Akbel otopark olduğunu görüyoruz. Yani 800 milyon liralık bir binadan, 2,5 liralık otoparka gelmişiz.

"AĞLANACAK HALİMİZE GÜLÜYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kahramanmaraş'taki o isme İstiklal Madalyası verecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kahramanmaraş'taki o isme İstiklal Madalyası verecek!

Bu kenti yönetenlere son derece yakışan bir vizyon olmuş. Gerçekten ağlanacak halimize gülüyoruz. Bazen de gerçekten çok üzülüyorum. Ya bu binayı niye yıktınız niye. Bunun vebalini kim alacak? Bu Kahramanmaraş'ın en sağlam binası. Nam-ı değer 'dünyanın en saçma binası' diye adlandırılan Özel İdare binasını Hayrettin Güngör niye yıktın? Hani Buraya Kent Meydanı yapılacaktın? ne demişlerdi.

"YAPMAYIN ETMEYİN DEDİK DİNLEMEDİLER"

Bize bize dediler ki; 'Her şehirde Kent Meydanı var. Kahramanmaraş'taa Kent Meydanı yok. Meydan yapacağız' dediler. O yüzden 'biz bu binayı yıkıyoruz' dediler. Yıkmayın, meydanı entegre edin. Yazıktır, günahtır. Bu binanın yeni maliyeti çok yüksek. Bu para hepimizin parası dedik, dinletemedik ve yıktılar. Enkazını kaldırdılar. Sonra bir gün sabah bir geldik ki kent meydanından vazgeçmişler.

"EN BÜYÜK HESABI BAKAN KURUM VERECEK"

2 yıl önce de sormuştum. Hayrettin Güngör, size bir firmaya burayla ilgili bir söz verdiniz mi? Eğer burayı bir firmaya peşkeş çekmeye kalkarsanız. Bu dünyayı size zindan edeceğiz. İnşallah 3-4 ay sonra bir seçim var. Bu seçimde iktidar değişirse, bu binayı yıkanlardan, bu binayı tarumar edenlerden. Maraş'ın insanının malı olan bu binayı yıkanlardan, bunun hesabını soracağız. 'Gelin bakayım kardeşim, siz bu binayı niye yıktınız? Bu kamuyu niye zarara uğrattınız?' diye bunun altında imzası bulunan herkes bunun hesabını verecek. En başta da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hesap verecektir."