Kahramanmaraş'ta su sayaç değişim işlemi için 534 lira istenmesinin bütçelerini zorladığını belirten vatandaşlar, KASKİ'nin yeni bir adım atmasını beklerken tepkilerde peş peşe geliyor.

AK Parti yönetimindeki ve Hayrettin Güngör başkanlığındaki Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi vatandaşı adeta çileden çıkarmaya devam ediyor.

KASKİ'nin vatandaştan habersiz değiştirdiği su sayaçları için faturalara 534,54 TL sayaç ücreti yansıtmasıekonomik olarak zor bir günler geçiren vatandaşlardan büyük tepki topladı.

Diğer bazı belediyeleri örnek gösteren vatandaşlar, Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü’nün ‘ücret’ kararını gözden geçirmesini talep ediyor.

Kahramanmaraş'ta ''Hastaneye gidelim'' dedikten sonra kazada hayatını kaybetti Kahramanmaraş'ta ''Hastaneye gidelim'' dedikten sonra kazada hayatını kaybetti

Değişim için istenen ücretin birçok abone tarafından karşılanmakta zorlanacağına vurgu yapan vatandaşlar, bir taraftan zamlar bir yandan da fahiş ücreti istemesiyle birlikte darbe üstüne darbe yiyor.

Su sayaçları piyasada 235 liradan satılırken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ise 534,54 liradan cebren sayaçları takarak faturaya yansıtması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Sayaç değişim işlemleri ise Ölçüler ve Ayar Yasası ile Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği'ne göre yapılıyor. Yönetmeliğe göre, abonelerin konutlarında ya da işyerlerinde kullandıkları su, elektrik, doğal gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin 10 yılda bir yapılması gerekiyor.

CHP'DEN ÇOK SER TEPKİ

CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş ise vatandaşların sorununu çözmek için KASKİ binasının önüne giderek konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Ateş şunları söyledi

Yıl sonu yaklaşıyor. Bilindiği gibi her yıl ülkemizde birincilik olarak "en"ler seçiliyor. Biz de bu yıl KASKİ'yi vatandaşa en çok zulm eden kurum kategorisinde birincilik önerimiz var. KASKİ'yi biz burada vatandaşı en çok zulm eden kurum olarak öneriyoruz. Yaklaşık 3 aydan bu yana vatandaşlar su sayacı değiştirme konusunda isyan ediyor. KASKİ vatandaşa haber vermeden, vatandaşın evinden gelip su saatini söküp yeni su saatiyle değiştiriyor. Bunun için de vatandaşa 588 lira su saati değiştirme parası ücreti yazıyor. Biz daha önce de ifade ettik. Biz herhangi bir tesisatçıdan su saatinin aynısı 235 liraya satın aldık. Bunun için de sucuyu çağırıp su saatini değiştirseniz 285 lira oluyor. Bunu parekende satış fiyatı 235 lira. Birde toptan aldığınızı düşünürseniz ne kadar uyguna alacağınızı görürsünüz. Bunun adı bir soygundur. Buradan başta KMBB Başkanı Hayrettin Güngör olmak üzere yetkili kişilere uyarıyorum. Suç işliyorsunuz. Vatandaşın cebinden fazla para aralak, vatandaşın hem nefretini kazanıyorsunuz. Bir an önce bu zulme son verin. Öte yandan; KASKİ söktüğü sayaçları kendisi alıp götürüyor. Ve hurda sayaçlarla birlikte fiyat daha katlanıyor. Ve soygun yapıyorlar.