Kahramanmaraş'a İstiklal Madalyası verilişinin 94. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Kahramanmaraş’a Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası verilişinin 94. Yıldönümü törenlerle kutlandı.

Kahramanmaraş'ta Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen törenler çelenklerin sunulması ile başladı. Valilik Çelengi Vali Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanlığı Çelengi Tank Albay Adnan Köşker, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çelengi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından sunuldu.

Çelenklerin sunulmasının ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilen Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası’nı Ay Yıldızlı Şanlı Bayrağımıza taktı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, anma programlarının bir yandan geçmişi yad etme, bir yandan da geleceği tanzim etme olduğunu söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Bu mutlu ve anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan, bu şehrin tarihteki kahramanlıklarının bir belgesi olan İstiklal Madalyası'nı şanlı bayrağımız üzerine takma onurunu yaşamaktan büyük sevinç duyuyorum.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bu madalya, yokluklar içerisinde aziz canlarını ortaya koyarak bağımsızlık ateşini yakan şehitlerimiz ve gazilerimizin hatıralarına büyük millet meclisimizin bir armağanıdır.

Anma ve kutlama merasimleri, bir yanıyla geçmişi hatırlamaya, bir yanıyla da geleceği tanzime vesiledir. Törenler, temsiller, konuşmalar, 99 yıl önceki anlayışı, 99 yıl önceki azim ve kararlılığı, 99 yıl önceki duruşu bugüne ve geleceğe taşıma maksadına matuf olmalıdır.

Çünkü o anlayış, azim ve kararlılığa bugün de ihtiyacımız vardır; yarın da ihtiyacımız olacaktır. Bağımsızlığımızı sürdürmek, başı dik insanlar olarak huzur içinde yaşamak, ecdadımızın 99 yıl önce sergilediği kahramanlığı kuşanmakla mümkündür.

İlâ-yı Kelimetullah idealinin sembolü olan şanlı bayrağımızın yurdumuzun üstünde ebediyen dalgalanması, şahadetleri dinin temeli olan ezanların memleket semalarında günün beş vakti inlemesi, Kurtuluş Savaşımızdaki ruh ve inancın muhafazasına bağlıdır.

Tam manasıyla bir kahramanlık destanı olan Kurtuluş Savaşımız esnasında, düşmana yürek ve ruh birliği ile karşı koyan Kahramanmaraşlılar, vatanın her karış toprağının şehit kanı ile sulanmadıkça işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmışlardır.

Bu uğurda çoluk çocuk, genç yaşlı demeden varlarını yoklarını ortaya koyan Maraşlılar, elde ettikleri zaferle tüm Anadolu'da büyük bir heyecan dalgası oluşturmuşlardır. Bu destansı mücadeleyi unutulmaz kılmak isteyen Türkiye Büyük Millet Meclisimiz 5 Nisan 1925 tarihinde Maraşlıları Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirerek, büyük ve onurlu bir ilke imza atmıştır.

Kıymetli hemşehrilerim,

İnsan, hafızasıyla insandır. Tarih, bir milleti dirilten en önemli ilham kaynağıdır. 5 Nisan madalya günü, tarihi hafızamızı yenilememizi, tarihin aynasından bugüne bakmamızı sağlayan müstesna zaman dilimlerinden biridir. Tarihini bilmeyenlerin -ne yazık ki- coğrafyalarını da başkaları çizer. Bunun için tarihimizi iyi okumak zorundayız.

Birimiz diğerimizi dışlamadan, birimizin inancı, kültürü, değer yargısı ötekini yok etmeden; sevgi, saygı, hoşgörü içinde tarihimizi birlikte yazdık, coğrafyamızı birlikte güzelleştirdik. Bu kadim coğrafyada, bu değerlerle; bir et ve tırnak, taşla toprak gibi bir ve beraber yaşadık. Bu millet, geçmişte olduğu gibi bundan sonrada, acılarını, zor zamanlarını paylaşarak özgür, mutlu, müreffeh bir kader birliği içinde yaşayacaktır.

Bizler, hem bu gerçeğin farkına varan hem de Kurtuluş Savaş’ındaki manevî dinamikleri yaşamaya ve yaşatmaya çalışan ak kadrolar olarak bütün gücümüzle beş yıl boyunca modern, yaşanabilir, büyük ve güzel bir şehir oluşturmaya çalışırken, bir yandan kimsesizlerin kimi olmaya diğer yandan da şehrin alt yapı sorunlarını çözmeye, halkımıza yeni tesisler ve sosyal alanlar kazandırmaya, yeşil alanları çoğaltmaya; parkları, sokakları, caddeleriyle Kahramanmaraş’ımızı gülzar kılmaya gayret ettik. Hamdolsun beş yıllık süreçte Kahramanmaraş’ımıza kalıcı eserler bıraktığımız inancındayız.

Beş yıl boyunca Kahramanmaraş’ımızı gıpta ile gösterilen, insanların en huzurlu, en mutlu ve en müreffeh yaşadığı iller arasında en ön sıralara yükseltmek için tüm gücümüzle tüm varımızla gayret ettik. Beş yıllık görev süremizin sonunda görevimizi yeni seçilen arkadaşımıza devredeceğiz. Ben yeni seçilen Büyükşehir belediye başkanımızı ve belediye başkanlarımızı bir kez daha tebrik ediyorum.

İnşallah bu şehir nasıl ki tarihte en önde yer almışsa, ülkemizin istikbal mücadelesinde de en önde yer almaya devam edecektir.

Beş yıl boyunca vatandaşlarımızla beraber omuz omuza Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizin iltifatıyla bu işleri yapmaya çalıştık. Ben Kahramanmaraşlı hemşehrilerimize hakkımızı helal ediyorum. Onlardan da helallik diliyorum. Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizin hakkı bizlere geçmiştir, biz onların hakkını ödeyemeyiz.

Bizi beş yıl önce bu göreve aday gösteren Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve beş yıl önce bizi teveccühle seçen Kahramanmaraş Halkına, Aziz hemşehrilerime, Sütçü İmam’ın torunlarına Senem Ayşe’nin kızlarına en kalbi duygularımla minnet ve şükranlarımı sunuyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Başkan Mahçiçek konuşmasında, "TBMM tarafından Kahramanmaraş’ımıza İstiklalin başkentinin unvanının verildiği bir gün. İlk defa TBMM tarafından bir kente bir kişiye değil kocaman bir kente kırmızı şeritli istiklal madalyası verilmiş. Dolayısıyla Kahramanmaraş’ımızın istiklalin başkenti olduğu yasal olarak TBMM tarafından tescillenmiş ve tespit edilmiştir. Sonra tabii Kahramanmaraş’ımız istiklalin başkenti olmasından sonra gelişen Cumhuriyet dönemimizde ekonomisiyle, kültürüyle her bakımdan büyüyerek gelişerek istikbalde de önemli kentler arasında kendine yer bulmuş. Gerçekten özellikle 80’li yıllardan sonra yaptığı yatırımlarla ülkenin ekonomisine, Kahramanmaraş’ımızın ekonomisine ciddi katkılar sağlayan yılda en az 1 milyar dolar ihracat yapan ve 500’e yakın sanayi tesisleri ile geleceğinde istikbalinde başkenti olmaya aday kentlerimizden biri haline gelmiş. Bizlerde Kahramanmaraş’ın yöneticileri olarak Büyükşehir Belediyemizle beraber ilçe belediyelerimizle beraber bütün kamu kuruluşlarımızla ve STK’larımızla beraber Kahramanmaraş’ımızın istikbaldeki bu önemli yerini daha üst noktalara taşımak ve Kahramanmaraş’ımızı yaşanabilir kentler sıralamasında en ön sıralara taşımak için gayret edeceğiz. Kahramanmaraş büyük bir şehir. İstiklalde de istikbalde de kendine her zaman yer bulabilecek, insanlarıyla, kültürüyle büyük bir kent. İnşallah bu kent gelecekte çok daha güzel olacak. Bu bağlamda bize düşen görevleri de inşallah gecemizi gündüzümüze katarak sağlayacağız" ifadelerini kullandı.


Başkan Okay ise, "Tüm hemşerilerimizin 5 Nisan Madalya Gününü kutluyorum. Hepinizin malumu Kahramanmaraş’ımızın kurtuluş destanı ülkemizin kurtuluş destanının fitilini ateşleyen bir harekettir ve Kahramanmaraş’ımızdaki tüm hemşerilerimiz tüm vatandaşlarımız topyekûn bu Kurtuluş Destanını ortak bir şekilde yazmışlardır. Neticesinde de tüm vatandaşlarımıza ithafen Kahramanmaraş’ımız madalyalı bir şehir. Bugünde 5 Nisan anısına Madalyalı Kardeşlik Gününün anısına organizasyonlar ve törenler yapılmaktadır" dedi.
 

Başkan Erkoç’un günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasının ardından Arif Balduk Ortaokulu Öğrencisi Mehmet Baran Gizir ‘Maraşlım’ isimli şiiri okumasının ardından tören sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.