Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın askıya aldığı gıda krizini ele alarak dünyaya rahat bir nefes vererek dünya üzerinde büyük bir etki yarattı. Kit Gillet'in Insider'da yayınlanan bir analizi, Türkiye'nin krizdeki rolünün giderek daha önemli hale geldiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, dünyaya derin bir nefes alan gıda koridorunu kurtarmaya ikna etmedeki başarısı, dünya basınında geniş yankı uyandırmaya devam ediyor. ABD'de Insider'da yayınlanan Kit Gillet imzalı bir analizde, Türkiye'nin gıda krizini ele almadaki rolü giderek daha önemli hale geliyor.

Yapılan analizde şu ifadelere yer verildi; "Türkiye Savaş nedeni ile Rusya'ya yaptırım uygulamayı reddetti ancak aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın sadece 24 Şubat'tan itibaren işgal ettiği Ukrayna topraklarını değil aynı zamanda Kırım'ı da gerçek sahiplerine vermesi gerektiğini belirtti. Türkiye, Erdoğan'ın kendisini Rusya ve Ukrayna arasındaki krizlerde giderek daha önemli bir bölgesel aktör olarak konumlandırmasıyla, tarafları aynı masaya getirebilecek az sayıdaki ülkelerden biri haline geldi.

Ölen kız arkadaşının cansız bedeniyle evlendi Ölen kız arkadaşının cansız bedeniyle evlendi

TAHIL ANLAŞMASI VE ESİR TAKASI

Türkiye, dünyadaki açlık krizlerini önlemek için Birleşmiş Milletler ile bir gıda anlaşmasına aracılık ediyor. Ülke, Mart ayında Rusya ile Ukrayna arasında bir toplantıya da ev sahipliği yaptı, ancak görüşmeler sona ermedi. Erdoğan, Rusya'nın Azores Steel fabrikasından yakaladığı ve onları idamla tehdit ettiği çok sayıda mahkumun serbest bırakılmasında ve mahkumların değiştirilmesinde de önemli bir rol oynadı.

''BATI, TÜRKİYE'YE DAHA ÇOK BEL BAĞLAYACAK''

Erdoğan bu sene ülkesinde bir seçim yılına giriyor olsa bile uluslararası sahnedeki son gelişmeler, Batı'nın önümüzdeki dönemlerde Türkiye'ye daha fazla bel bağlamasına neden olabilir. Son aylardaki gelişmeleri izleyenler, Erdoğan'ın artan rolünün ve etkisinin giderek daha fazla farkına varıyor.