Dolar kurundaki artış ilaçları da vurdu. Bazı grip ilaçlarına ulaşmada vatandaşlar sorun yaşarken ilaçlarını almak için eczane eczane geçmek zorunda kalan vatandaşlar isyan etti.

Türkiye bugün acı bir rekora daha imza attı! Türkiye bugün acı bir rekora daha imza attı!

TCMB'nin aldığı faiz indirimi kararı sonrası yükselişe geçen döviz kuruyla beraber eczanelerde ilaç sıkıntısı da baş göstermeye başladı.

Grip sezonunun başladığı kış aylarına girdiğimiz şu günlerde doktorlara giden hastalar kendilerine reçete edilen ilaçları eczanelere gittiklerinde alamıyor.

Edinilen bilgiye göre ilaçları almak için eczanelere giden vatandaşlara grip ilaçları başta olmak üzere bazı ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarla beraber antibiyotiklere ulaşımda sıkıntı yaşandığı ve depolarda bulunmadığı cevabı veriliyor.

“GRİP İLACI İÇİN 4 ECZANE DOLAŞTIM”

Konu ile ilgili bir vatandaş, sadece bir grip ilacına ulaşmak için 4 farklı eczane gezmek zorunda kaldığını belirttiği açıklamasında “Normal zamanlarda her eczaneye gittiğimde ulaştığım basit bir soğuk algınlığı ilacı olan ilacı bulabilmek için 4 farklı eczane gezmek zorunda kaldım.

Her gittiğim eczanede ilacın depolarda bulunmadığı cevabı verildi.

Ne yapacağımı sorduğumda ise ellerinden gelen bir şey olmadığını söylediler. Allaha şükür ben dördüncü gittiğim eczanede ilacı bulup alabildim. Ya ilacı bulamasaydım ne yapardım” ifadelerini kullandı.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada ecza depolarında ve eczanelerde “stok denetimlerinin” sıklaştırıldığı açıklamıştı. Bakanlık yaptığı açıklamada ayrıca 17 ecza deposu ile 144 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edildiğini duyurmuştu.