Kurbanlıkların canı acır mı?

Türk bilim adamları, İslami usullerle kesilen kurbanlık hayvanda vücudun ağrı kesici hormon salgıladığını öne sürdü.

Kurbanlıkların canı acır mı?
banner150

Şanlıurfa Haran Üniversitesinde Veterinerlik Fakültesinde görev yapan Prof. Dr. Gürbüz Aksoy, Prof. Dr. Faruk Süzergöz ve Araştırma Görevlisi Pelin Polat, kurbanlık hayvanların helal kesim ile acı çekip çekmediğini araştırdı. Araştırmada kesim öncesi, kesim esnası ve sonrasında beta endorfin hormonu analiz edildi.

Aksoy, “Ekibimle birlikte bilimsel bir çalışma yaptık. Kesim sırasında vücut tarafından üretilen bir hormon olan beta endorfinin 4 misline kadar arttığını tespit ettik. Bu hormon ağrı kesici ve rahatlatıcıdır. Morfinden 30 kat daha fazla etkilidir. Hayvanların bu hormon vasıtasıyla sakinleştiğini, rahatladığını belirledik. Helal kesim uygulanan hayvanlarda kesinlikle ağrı olmadığını tespit ettik” dedi.

Avrupa Birliği ülkelerinin kesim yaparken tabanca ve şok yöntemi kullandıklarını belirten Aksoy, bunun da hem hayvanın daha fazla acı çekmesine hem de deli dana etkenlerinin vücuda yayılmasına yol açtığını söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2017, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.