Belçikalılar, enerji krizinin neden olduğu artan gaz fiyatlarına tepki olarak kışın kendilerini ısıtmak için soba kuruyor. Belçikalılar sobalarında odun ve pelet yakmaya başladılar.

Belçika basınında çıkan haberlere göre, Avrupa enerji krizi nedeniyle doğalgaz ve elektrik fiyatları tarihi seviyelere çıkarak vatandaşların ısıtma tercihlerini değiştirmesine neden oldu.

BELÇİKA'DA SOBAYA DÖNÜŞ DEVRİ

Gazın yüksek maliyeti nedeniyle birçok Belçikalı, ısıtıcıyı açmaya alternatif olarak soba kurarak kışa hazırlanıyor.

Sonuç olarak, Belçika'da ahşap ve pelet talebi hızla artıyor. Artan talep de bu ürünlerin fiyatlarını hızla yükseltti.

Her şeyi göze aldılar! 11 gün boyunca geminin dümeninde seyahat eden mülteciler perişan halde bulundu Her şeyi göze aldılar! 11 gün boyunca geminin dümeninde seyahat eden mülteciler perişan halde bulundu

belcika_enerji_krizi

ODUNA YÜZDE 90 ZAM GELDİ 

Bir metreküp ahşabın fiyatı geçen yıl 80 avrodan 150 avroya yükseldi. Sonuç olarak, kereste fiyatları bir yılda yaklaşık yüzde 90 arttı.

PELET FİYATLARI 3 KAT ARTTI

Pelet fiyatlarındaki artış da odunu geride bıraktı. 15 kg pelet yakıtın fiyatı 4,2 avrodan 12 avroya yükseldi. Sonuç olarak pelet fiyatları 1 yılda yaklaşık 3 kat arttı.

belcika-sobaya-donus-donemi-basladi

ELEKTRİK VE GAZ FİYATLARI 2 KATTAN FAZLA ARTIŞ GÖSTERDİ 

Bu arada, Belçika'da elektrik ve gaz faturaları son 6 ayda iki katından fazla arttı.

Flaman bölgesinin enerji düzenleyicisi Vreg, ülkedeki yeni sözleşmeler ve ortalama tüketim ile hanelerin yıllık elektrik faturalarını 3.000.256 avroya ve gaz faturalarını 5.000.954 avroya çıkardığını kamuoyuna duyurdu.