Hayat pahalılığı nedeniyle Arjantin'de binlerce kişi yüksek enflasyonu protesto etmek için sokaklara döküldüğü bildirildi.

İndependent Türkçe'nin aktardığı habere göre, Arjantin'de perşembe günü başkent Buenos Aires'te toplanan kalabalık, Devlet Başkanı Alberto Fernandez karşıtı sloganlar attı.

Eylemlere ülkenin dört bir yanından katılım vardı. Geçen hafta salı günü kuzeybatıdaki Jujuy, kuzeydoğudaki Misiones, batıdaki San Juan ve güneydeki Tierra del Fuego eyaletlerinden yola çıkan hükümet karşıtı göstericiler de protestoda yer aldı.

Gözden kaçırmayın

122 kişiyi taşıyan uçak kalkış sırasında pistte alev aldı 122 kişiyi taşıyan uçak kalkış sırasında pistte alev aldı

Göstericilerden 36 yaşındaki Cristian Alegre, "Durum karışık, yeterli para yok. Biz bir aşevi açmaya çalışıyoruz. Benim gibi geçici işlerde çalışan, çöplerden kağıt toplayıp satan bir sürü kişi var" diyerek ülkedeki geçim mücadelesini anlattı.

arjantinde-halk-sokaklara-dokuldu-enflasyon-yuzde-60a-dayanmisti

20 yaşındaki Lucia Barrios ise "Konaklama bir fiyasko, kirada yaşıyoruz, her geçen gün işler daha da zorlaşıyor. Üniversite okuyacak param yok. Biz gençlerin bir geleceği yok. Bizim gibi işçilerin sokağa inmesi lazım" dedi.

Göstericiler, gıda desteği ve sosyal yardımların artırılmasını talep etti. Ülkede en az 4 milyon kişi, yani nüfusun yaklaşık yüzde 10'u gıda ihtiyaçlarını karşılamak için devlet sübvansiyonlarına bağlı.

Ülkenin martta IMF'le yaptığı 45 milyar dolarlık borç yapılandırma anlaşması ve kemer sıkma politikalarını da eleştiren göstericiler, "Hükümetin borcu halka" sloganları attı.