Araç sürücüleri dikkat! Zorunlu trafik sigortası için yeni düzenleme yapıldı.

Zorunlu Trafik Sigortası Prim/Özsermaye katsayısında değişiklik yapıldı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (SEDDK) internet sitesinde yer alan düzenlemeye göre, şirketlerin trafik sigortası primleri o yıl sonu özsermayelerinin 5 katını geçemeyecek.

SEDDK'nın internet sitesinde yer alan düzenlemeye göre, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında tarife uygulamalarında azami prim artışlarına bağlı olarak prim/özsermaye katsayında artış yapıldı.

Lüks aracıyla geldi, bakkal da mahalleli de şaşkına döndü: Olamaz böyle bir şey Lüks aracıyla geldi, bakkal da mahalleli de şaşkına döndü: Olamaz böyle bir şey

Buna göre, sigorta şirketlerinin bir takvim yılı içinde ürettiği Karayolları Motorlu Araçları Zorunlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (KMAZMSS) primleri toplamı bir önceki yıl sonu özsermayelerinin beş katını geçemeyecek.

Yıl içinde şirket dışı kaynaklardan nakit sermaye artışı sağlanmış olması halinde ilgili şirket, nakit sermaye artış tutarının belirlenen katsayı ile çarpılması sonucu bulunan tutar kadar ilave limit hakkı elde edecek. Örneğin; cari yıl içinde şirket dışı kaynaklardan sağlanan 20 milyon liralık nakit sermaye artışı şirketin prim üretim limitini 100 milyon lira artıracak.