Piyasaların zirvedeki seyri devam ediyor. Altın fiyatları son 4 yılın en uzun düşüşünü yaşarken Türk Lirası'ndaki değer kaybı da sürüyor. İşte Dolar, Euro, Sterlin, altın, gümüş, brent petrol ve kripto para piyasalarında son durum...

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün açıklanan büyüme verilerine göre, Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) nisan-mayıs-haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrekte yüzde 7,6 arttı. AA Finans'ın anketine katılan ekonomistler, yılın 2. çeyreğinde büyümenin yüzde 7,3 olmasını bekliyordu.

Ne olduğunu bile anlamadı... Borsada para kaybetti, savcılığa koştu! Ne olduğunu bile anlamadı... Borsada para kaybetti, savcılığa koştu!

Ancak bu büyüme döviz ve değerli metaller piyasalarına etki etmedi. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), uzun bir süre sabit tuttuğu politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13 olarak belirlemesiyle dolar/TL de 18 seviyesini geçerek 20 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın parasal sıkılaşmanın sürdürüleceğine yönelik açıklamalar yapmasının ardından altın dört yılın en uzun kayıp serisine hazırlanıyor.

Altının üst üste beşinci ayda da düşüş kaydetti. Bloomberg'in verilerine göre spot altın ons başına gün içinde 1713 dolara kadar geriledi. Sarı metal ağustosta yüzde 2,5'tan fazla değer kaybetti. Altın fiyatları pazartesi günü ons başına 1720 dolar seviyesini görmüştü. Sarı metal bugünse 27 Temmuz'dan bu yana kaydedilen en düşük seviyeye geldi.

İşte piyasalarda son durum: 

Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 18,21 TL'den, Euro 18,28 TL'den,  Sterlin ise 21,14 TL'den işlem görüyor.

Altın ve gümüş

Ons altın 1.705 dolar'dan,  Gram altın 998 TL'den, Çeyrek altın 1.605 TL'den, Cumhuriyet altını 6.605 TL'den, 

Gümüş ise 10,42 TL'den fiyatlanıyor.

Altın ve gümüş fiyatları bankalar arası piyasada ve serbest piyasada yüzde 25'i bulan makasla işlem görüyor.

Kripto paralar

Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 20.132 Dolar'dan, Ethereum ise 1.562 Dolar'dan işlem görüyor.

Brent Petrol

Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle akaryakıt fiyatları bir aşağıya bir yukarı hareket etmeye devam ediyor. 

Brent petrolün varil fiyatı da 95,22 dolar'dan işlem görüyor.

Büyüme rakamları

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) nisan-mayıs-haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrekte yüzde 7,6 arttı.

AA Finans'ın anketine katılan ekonomistler, yılın 2. çeyreğinde büyümenin yüzde 7,3 olmasını bekliyordu.

TÜİK ilk çeyrek için açıkladığı yüzde 7,3'lük büyüme rakamını yüzde 7,5 olarak revize etti.

Mevsimsellik ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH ikinci çeyrekte önceki döneme göre yüzde 2,1 artış kaydetti. 

2021 için daha önce yüzde 11 olarak açıklanan büyüme yüzde 11,4 olarak revize edildi.