AK Partili Elbistan Belediyesi'nde ortaya çıkan skandallara bir yenisi daha eklendi. Elbistan ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Meclis Üyesi Ahmet Özalp ve Destek Hizmetleri Müdürü Orhan Orçan tarafından 2 adet özel araç plakasına şehir içi ve şehir dışında akaryakıt ihtiyacını karşılamak üzere punto takılması için akaryakıt firmasına usulsüz bir şekilde yazı yazıldığı ve alınan akaryakıt ücretlerinin Elbistan Belediyesine ödettikleri iddia edilerek suç duyurusunda bulunuldu.


Elbistan Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Gürbüz, Meclis üyesi Ahmet Özalp ve Destek Hizmetleri Müdürü Orhan Orçan hakkında Belediye’ye ait akaryakıtı özel araçlara almak adına yazı yazılarak Akaryakıt şirketinden punto verilmesini istedikleri iddiasıyla ve zimmet suçunu işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda bazı meclis üyelerinin konudan haberdar oldukları ve belediye başkanıyla ters düşmemek adına suç duyurusunda bulunmadıkları ifade edildi.

ELBİSTAN BELEDİYESİ'NDE SKANDALLAR BİTMİYOR

Kanal Maraş WhatsApp ihbar hattına gönderilen belgeler neticesinde, AK Partili Elbistan Belediyesi'nde ortaya çıkan skandallara bir yenisi daha eklendi. Elbistan ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Meclis Üyesi Ahmet Özalp ve Destek Hizmetleri Müdürü Orhan Orçan tarafından 2 adet özel araç plakasına şehir içi ve şehir dışında akaryakıt ihtiyacını karşılamak üzere punto takılması için akaryakıt firmasına usulsüz bir şekilde yazı yazıldığı ve alınan akaryakıt ücretlerinin Elbistan Belediyesine ödettikleri iddia edilerek suç duyurusunda bulunulduğu görüldü.

Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığına 20.06.2022 tarihli Mustafa Genç imzalı şikâyet dilekçesinde aynen şöyle yazıldığı görüldü:

‘’Elbistan Belediyesinde ihalesi yapılmak suretiyle Küsmüşler Tarım San ve Tic. A.ş den karşılanan belediye araçlarının ihtiyacı olan akaryakıtın idarenin vereceği taşıt listesindeki araçlar için taşıt tanıma sistemi takılması veya punto ile karşılanmaktadır.

Ancak ismi geçen kişiler yazımın ekinde sunduğum destek hizmetleri müdürlüğünün akaryakıt firmasına Küsmüşler San ve Tic. A.Ş gönderdikleri 12.06.2019 tarihli ve 30419375-904.03/6143 sayılı yazı ile ilgisi ve Elbistan Belediyesinde bir sözleşmesi bulunmayan ve sözleşme yapmasıda yasal olmayan mülkiyeti belediye meclis üyesi olan Ahmet Özalp’e ait 46 BN 291 plakalı kendi özel aracı ve 46 LG 781 plakalı bir başka araca Elbistan Belediyesinde şehir içi ve şehir dışında akaryakıt ihtiyacının karşılanması amacı ile Küsmüşler Petrol San Tic A.Ş den punto verilmesi istenmiştir. Bazı Meclis üyeleri de bu konunun yanlış yapıldığı için meclis toplantısında tartışmaya konu olduğunu da görüştüğüm meclis üyeleri şahsıma sözlü olarak söylediler. Ancak belediye başkanıyla ters düşmemek için kimsede suç duyururunda bulunmamıştır.

Yazımın ekinde Destek Hizmetleri Müdürlüğünce gönderilen resmi yazı ve ilgili araçların 2019 yılında muhatap firmadan aldıkları akaryakıt firma kayıtlarında görülecektir. İsmi geçen bu şahıslar Belediye başkanı Mehmet Gürbüz’ün belediye başkanı olarak denetim görevini yerine getirmediği, kendisinin kullandığı özel otomobilinde belediye bünyesindeki akaryakıt ofisinden karşılanmıştır. Destek Hizmetleri Müdürü Orhan Orçan görevi gereği kendi zilliyetinde olan ve koruma ve gözetimiyle yükümlü olduğu kamu malı akaryakıtı meclis üyesi Ahmet özalp’a ait özel otomobile verilen belediyenin akaryakıtını başkalarının zimmetine geçirmek suretiyle 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 247 maddesi gereğince zimmet suçu işlediği kaanatindeyim.

Zimmet suçu 3628 sayılı Kanunun 17 maddesi gereğince soruşturma iznine tabi olmayan suçlar kapsamındadır. Bu kişiler hakkında kamu adına davacıyım. Gerekli işlemlerin yapılmasını saygılarımla arz ederim.’’

MEHMET GÜRBÜZ CEVAP HAKKINI KULLANMADI

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz’e ulaşılmaya çalışılmış, konu hakkında bir açıklamada bulunup bulunmayacağı mesaj ile özel telefonuna saat 10:02 de yazılmış, haber yayına verilene kadar herhangi bir dönüş yapılmayarak cevap hakkını kullanmamıştır.

savcılığa akaryakıt şikayeti elbistan

Kahramanmaraşlı LGS birincisi başarının sırrını anlattı Kahramanmaraşlı LGS birincisi başarının sırrını anlattı

akaryakıt punto yazısı elbistan