Kahramanmaraş HAK-İŞ Sendikası Büyükşehir Belediyesi Binası önünde eylem yaptı. 'Bu insanlara zulmetmeyin, hakkımızı istiyoruz' diyen Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, KMBB Başkanı Hayrettin Güngör'e seslendi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işçileri greve hazırlanıyor. Bu yıl ağustos ayı gelmesine rağmen hala toplu iş sözleşmesini imzalamadı.

Geçtiğimiz yıl benzer sorunlar yine yaşanmış, sorun kısa sürede çözülmüştü.

Yaylası AK Parti'li belediye tarafından gasp edilen Nurhak'taki şenlikte protesto Yaylası AK Parti'li belediye tarafından gasp edilen Nurhak'taki şenlikte protesto

Yılbaşında da enflasyon oranında zamlarını alamayan belediye işçileri, enflasyonun rekor seviyelere çıkmasıyla birlikte ağustos ayı gelmesine rağmen imzalanmayamadıkları toplu iş sözleşmeleri nedeniyle eyleme gitme kararı aldıklarını duyurdu. 

Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir'in imzaladığı ek protokolle Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki çalışanlara zam talebinde bulunmuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yakınlarında protesto yapan işçiler, sloganlar atarak Hayrettin Güngör'e veryansın etti.

Burada basın toplantısı yapan Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, işçilerin sorun ve sıkıntılarını dile getirdi.

isci-eylemi_kanalmaras1

"İŞÇİM KURBANINI ALMAK İÇİN ÇOCUĞUNUN KÜPESİNİ SATIYOR"

Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'e "Kurban bayramında Benim işçim 2 yaşındaki çocuğunun küpesini satıp da kurban almaya çalışıyorsa burada yapılan hiçbir şeyin karşılığı yok." diyerek tepki gösterdi.

Özdemir yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

"Bizim sendikamız 40 yıllık bir sendikadır. Tabii ki geçen 40 yıl da problemlerimiz olmuştur. İşçimizin sıkıntılar olmuştur. Maaşlar da sıkıntılarımız olmuştur. Ama sonuçta mutlaka masa başında oturup konuşarak uzlaşmaya varılmıştır. Ama 2019 yerel seçimlerinden sonra maalesef Biz Kahramanmaraş'ın Kahraman işçi ve emekçiler için başkanımızla biz uzlaşma sağlayamadık. Defalarca görüşmemize ve herkesin araya girmesine rağmen çalışan işçilerin ve emekçilerin yok saydı.

Özellikle son yaptığımız toplu iş sözleşmesinde 1. yıldaki haklarımızı vermedi. Bir bölümüne %5 verdi, bir bölümüne hiç vermedi. Daha sonra bunu verdi ama 2022 yılındaki toplu iş sözleşmenin ikinci yılında 2021 yılından sonra yani 2022 yılındaki asgari ücretin üzerine enflasyon +2 puan refah payı vermesi gerekiyordu. Bunu da vermedi. Yine defalarca konuştuk. 'Yapmayın başkanım' dedik. Bu kahramanmaraş'ı böyle güzelleştiren, Kahramanmaraş'ı Kahraman yapan bu işçiler, bu emekçiler, 'bunları yok saymayın' dedik. Ama maalesef dinletemedik.

isciler-eylemde

"HAKLARIMIZI İSTİYORUZ"

Değerli kardeşlerim; Biz sadece belediye başkanımızla imzaladığımız toplu iş sözleşmesinin ödenmesini istiyoruz. Türkiye'de bir sürü örnekleri olan büyükşehirler olan iller olan bir toplu iş sözleşmesinin Türkiye'de her yerde nasıl emeklilere ödendiyse Kahramanmaraş'ta da haklarımızın ödenmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanımız defalarca söylüyor, 'işçimi çalışanımı enflasyonu ezdirmeyeceğim'' diyor. 6 ayda bir eflasyon farkı veriyor ama biz burada bırak enflasyon farkını kendi hakkınızı alamıyoruz.

"İŞÇİM 2 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNUN KÜPESİNİ SATIYORSA..."

Bırakın yol yapmayı, bırakın park yapmayı. Gönül yapın gönül. Bu gönülleri yapmazsanız. Bu şehirlere yaptığınız hizmetin hiçbir karşılığı yok. Kurban bayramında Benim işçim 2 yaşındaki çocuğunun küpesini satıp da kurban almaya çalışıyorsa burada yapılan hiçbir şeyin karşılığı yok. Onun için biz geçmişteki belediye başkanlarının da tanıyoruz.

"TARLASINI SATIP İŞÇİLERE SAHİP ÇIKAN BAŞKANLAR DA GÖRDÜK"

Biz rahmetle andığımız Ali Sezal baba'yı da tanıyoruz. Tarlasını satarak işçilerin maaşını ödeyen başkan tanıyoruz. Ama biz bu başkanımızdan bir şey istemiyoruz. Sadece diyoruz ki, 'hakkımızı verin, emeğimizin karşılığını verin'. Emek kutsaldır. 

"BU İNSANLARA ZULMETMEYİN"

İnsanların emeğiyle oynamayın. İşçileri yok saymayın. Türkiye'nin şartları belli. Bu gördüğünüz Kahramanlar 15 Temmuz'da Kahramanmaraş'ta destanlar yazdı. Bu gördüğünüz Kahramanlar bu gördüğünüz kahramanları içerisinde şehit çocukları var. Katil PKK'nın babasını annesini şehit ettiği şehit çocukları var Gazi çocukları var. 15 Temmuz gazileri var. Yapmayın. Kendi insanımıza zulmetmeyin. Gönüllere dokunun. Gönül belediyeciliği yapın ki, işçilerde huzurlu ve mutlu bir şekilde hem memleketine hep size hizmet etsinler."

isciler-eylem-hizmet-is

"ŞİMDİ EYLEME BAŞLIYORUZ"

Basın toplantısının ardından Kanal Maraş muhabiri ise Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir'e "8 aydır işçilerin maaşı neden görmezden geliniyor?" sorusuna "Bunu yok saydığı için biz de bunun karşılığını veriyoruz. Belediye Başkanımız buradaki haklarımızı yok sayıyor. Biz de hukuki yönünden araştırmalarını yaptıktan sonra şimdi eyleme başlıyoruz" yanıtını verdi.

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş ise Kanal Maraş mikrofonlarına çarpıcı açıklamalarda bulundu.