Akaryakıt fiyatlarında yaşanan zamlar sürücüleri işin içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Benzin fiyatı motorin fiyatı ve LPG fiyatı aldı başını gidiyor. Akaryakıta 1 yılda gelen zam dudak uçuklatıyor.

Akaryakıt fiyatları ülke genelinde 14 TL'yi geçmiş durumda. Sürekli zam haberlerinin yaşandığı akaryakıt sektörü ve sürücüler zor günler yaşıyor. Benzin fiyatı son olarak 19 Ocak gece yarısından itibaren gelen 46 kuruş zam ile beraber rekor seviyelere ulaştı. Motorinin litre fiyatı da 14 TL lira seviyelerinde satılıyor. 

EPGİS'in 2021 yılına ait akaryakıt fiyatları verileri açıkladı. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından kamuoyuna ilan ediliyor.  EPGİS'in verilerine göre, 2021 yılında akaryakıt fiyatlarına toplamda 79 kez zam yapıldı. Benzin fiyatı bir yılda 10 lira 38 kuruş zamlandı.

AKARYAKIT FİYATLARINA BİR YILDA 79 KEZ ZAM
Verilere göre, 2021 yılında benzine 33, motorine 28, LPG’ye ise 18 kez olmak üzere akaryakıta toplamda 79 kez zam yapıldığı belirlendi. Zamların bir kısmı doğrudan pompa fiyatına yansırken, bir kısmıysa Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) karşılandı. Buna rağmen benzin fiyatı bir yılda 10 lira 38 kuruş zamlandı.

Çayın da tadı kaçtı! Bir zam daha geliyor Çayın da tadı kaçtı! Bir zam daha geliyor

MOTORİNİN LİTRE FİYATI 28 KEZ ZAM GÖRDÜ
Motorinin litre fiyatı tarafındaysa 2021’de 28 kez zam yapıldı. Bir yılda motorin toplamda 8 lira 78 kuruş zamlandı. Geçen yıl pompa fiyatına yansıtılan, 1 liranın üstünde iki zam gören motorine sadece aralıkta 2 liranın üstünde zam yapıldı.

LPG FİYATI BİR YILDA 18 KEZ ZAM GÖRDÜ
Geçen yıl LPG ise 18 kez zam gördü. LPG fiyatı toplamda 5 lira 98 kuruş artarken, zamların çoğu pompa fiyatına yansıdı. Benzin ve motorindekinden farklı olarak, LPG en çok zammı beş defa ile aralık değil kasım ayında gördü.

Eşel mobil adı verilen sistemle, akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ÖTV’den otomatik şekilde karşılanarak akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalması sağlanıyordu. Ancak sistemin gücü artan fiyatlar nedeniyle geçen yıl sonuna doğru tükenmiş, akaryakıt ürünlerinde ÖTV oranı sıfırlanmıştı.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.