TÜİK açıkladı sütteki kriz bir kez daha gözler önüne serildi. Ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı, ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.9 oranında azaldı. Sekiz aylık bazda ise düşüş oranı yüzde 2,5 olarak gerçekleşti.

Türkiye'de süt ürünleri üretimi üreticilerin maliyetlerini karşılayamaması nedeni ile azalıyor. Yaşanan krizi Türkiye İstatistik Kurumunun süt ve süt ürünleri üretimi ağustos verilerini yayımlaması bir kez daha gözler önüne serdi.

Ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı, ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.9; Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.5 azaldı

Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, içme sütü üretimi yüzde 15.7, tereyağı üretimi yüzde 5.5 ve yoğurt üretimi yüzde 1.9 artarken; ayran üretimi yüzde 5.9, inek peyniri üretimi yüzde 4.1 azaldı.

Asgari ücrette yeni tahmin: ''Yüzde 54 zam yapılacak'' Asgari ücrette yeni tahmin: ''Yüzde 54 zam yapılacak''

Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre, tereyağı üretimi yüzde 26.9, ayran üretimi yüzde 13.9, yoğurt üretimi yüzde 3,6 artarken; inek peyniri üretimi yüzde 5,5 ve içme sütü üretimi yüzde 1 azaldı.

Bir önceki ay 843 bin 364 ton olan ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı Ağustos ayında yüzde 5.2 azalarak 799 bin 135 ton oldu.