Rekor seviyedeki hayat pahalılığıyla mücadele eden ve nereden tasarruf edeceğini şaşırır duruma gelen vatandaşlar, zamlı elektrik faturalarına isyan etti. Kanal Maraş WhatsApp İhbar Hattı'na kendisini ‘koyu AK Partili’ olarak tanıtan ancak artık oy vermeyeceğini belirten bir vatandaş işyerine geçen ay gelen “bin dört yüz lira'' faturanın, bu ay 2 bin 500 liradan fazla geldiğini belirterek hani tasarruf yasası çıkarılmıştı? Oysa vatandaşa kazık çıkarmışlar. Bu Müslümanlık mı?" dedi

Elektrikte “kademeli zammın” ilk faturaları vatandaşlara ulaşmaya başladı. Tüketimin büyük bir bölümü aralık ayında olmasına karşın zamlı yeni tarifeden hesaplanan faturalarda “düşük, yüksek kademe” detayları da gösterildi. Zammın 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesine, sayaçların ise 8 Ocak’ta okunmasına karşın aileler beklenildiği gibi yüzde 125 zam gelen ikinci tarifeye girdi.

Her geçen gün artan ve toplumun birçok kesimini derinden sarsan ekonomik kriz, yeni yılda elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla kendisini daha da hissettirdi. Yılın ilk ayının henüz yarısı dolmadan gelen elektrik faturaları vatandaşı adeta şaşkına çevirdi. Normalde ödedikleri tutarların neredeyse 2 katı kadar artış olduğunu dile getiren vatandaşlar, "Kışı nasıl geçireceğimizi bilmiyoruz" diyerek dert yandı.

"RESMEN SOYGUN VAR KİMSE SES ÇIKARMIYOR"

Kış mevsiminde işyerinde ortalama bin lira fatura ödeyen vatandaşın borcu 2 bin 500 lirayı aştı. Kanal Maraş WhatsApp İhbar Hattı'na mesaj atarak faturalara isyan eden vatandaş, "Kasım ayında 1,147 TL ödedim, geçen ay 1,427 TL ödedim, bu ay ise 2,587 TL geldi. Ortalama kış aylarında 1000 TL gelen elektrik faturası 3'e katladı. Resmen soygun var, kimse ses çıkarmıyor. İstifa etsinler. Bu Müslümanlık mı?" yorumları yaptı.

11

14-1

Buğday krizinin ardından bir de ekmek krizi uyarısı! Buğday krizinin ardından bir de ekmek krizi uyarısı!

25