Benzin ve motorin (dizel) fiyatlarında etkili olan Brent tipi ham petroldeki yükseliş, akaryakıt fiyatlarına kazanç olarak yansımaya devam etti. Brent ham petrolünün 100 dolara yaklaşmaya devam etmesiyle birlikte, sürücüler yeni bir yükseliş olup olmayacağını merak ediyor. Benzin ve motorin fiyatlarında art arda yapılan artışların üzerine yeni bir fiyat eklendi. Diesel Group bu gece yarısı zam alacak. İşte 10 Ekim itibariyle güncel benzin ve motorin fiyatları...

Son dakika... Yükselen akaryakıt fiyatları, özellikle benzin ve motorin (dizel) fiyatları geçen hafta araç sahiplerinin gündemindeydi. 3 Ekim'de benzin 19,86 liraya yükselerek faiz 62 kuruş, 4 Ekim'de ise 74 kuruş artarak 20 liranın üzerine çıktı. Dizel fiyatları sırasıyla 1,10, 1,39 ve 1,53 lira arttı. Dizel fiyatı da 27 TL'nin üzerine çıktı. Art arda yapılan fiyat artışlarının ardından flaş bir gelişme daha yaşandı ve Motorin Group'un bu gece yarısından itibaren yeni bir fiyat artışına başlayacağı bildirildi. Peki İstanbul, Ankara ve İzmir'de benzin ve motorinin fiyatı ne kadar, kaç TL? İşte güncel akaryakıt fiyatlarının detayları ve son dakika akaryakıt zammı haberleri...

SON DAKİKA: MOTORİNE ZAM GELİYOR

Brent ve USD/Liradaki kazançlar, akaryakıt fiyatlarına kazanç olarak yansımaya devam etti. Bu gece yarısından itibaren mazot fiyatları 1 lira ve litresi 39 kuruş artacak. Yeni zamla birlikte motorin fiyatları 6 günde 4. kez artacak. Sonuç olarak motorin fiyatları 5,41 lira artacak. Benzin fiyatlarında değişiklik beklenmiyor.

PETROL YENİDEN YÜKSELİŞTE

Ham petrol 70$'a, Brent ise 80$'a düşerek Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş öncesi döneme geri döndü. Ancak Batı ile Rusya arasındaki petrol çatışması ve OPEC'in üretimi kısma kararı almasıyla fiyatlar yeniden yükseldi. Brent ham petrolü yeniden 100 dolar seviyesine yaklaşıyor. Brent ham petrolü haftanın ilk işlem gününde 97 dolardan işlem görürken, ham petrol 91 dolardan işlem gördü.

“GÜNDEMDE KALMAYA DEVAM EDECEK”

Fiyatlar hakkında yorum yapan analistler, “OPEC+'nın, ABD'nin küresel petrol fiyatlarını düşük tutma baskısı karşısında petrol üretimini kısma kararının ardından güçlenen dolara rağmen Cuma günü beş haftanın en yüksek seviyesine çıkan petrol fiyatları gündemde kalmaya devam edecek gibi görünüyor. OPEC+, Avrupa Birliği'nin Rus petrolüne uygulayacağı ambargo öncesinde üretim hedeflerini günde 2 milyon varil düşürmeyi planlayarak zaten sıkışık olan piyasada arzı baskılayacak” değerlendirmesinde bulunuyor.

PETROL FİYATI TAHMİNİ

Petrol brokeri PVM'den Stephen Brennock, Reuters'a yaptığı açıklamada, “OPEC'in son kesintisinin en önemli sonuçları arasında petrolün 100 dolar seviyelerine geri dönme olasılığı var” dedi. UBS Global Wealth Management da Brent petrolün, ‘önümüzdeki çeyreklerde 100 dolar sınırının üzerine çıkacağını’ öngördü.

Yüz binler bekliyor! Öğretmenler, memur, işçiler... Kadro müjdesi için gözler Kabine'de! Kritik kararlar masada Yüz binler bekliyor! Öğretmenler, memur, işçiler... Kadro müjdesi için gözler Kabine'de! Kritik kararlar masada

OPEC VE ABD ARASINDA SÜRTÜŞME DAHA DA ARTABİLİR

OPEC ülkeleri, ABD Başkanı Biden’ın “üretimi artırın” talebine kayıtsız kaldı. Üretimi düşürme kararına ilişkin Washington kanadından ilk tepki, Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre’den geldi. Basın açıklamasında Jean-Pierre, “OPEC+’nın Rusya ile uyumlu hareket ettiği açık” ifadesini kullandı.

Vanayı kısma kararına tepki gösteren Biden, “Bu iş burada bitmedi” derken, Demokratlardan gelen yasa tasarısı teklifi de, OPEC- ABD arasındaki sürtüşmenin artacağının sinyalini verdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise Financial Times'ta yayınlanan röportajında bu kararın küresel ekonomi, özellikle de gelişmekte olan piyasalar için "yararsız ve akılsızca" olduğunu söyledi.

İSTANBUL'DE BENZİN VE MOTORİN FİYATI NE OLDU?

Benzin: 20,63 TL
Motorin: 27,11 TL

ANKARA'DA GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI KAÇ TL?

Benzin: 20,76 TL
Motorin: 27,21 TL

İZMİR'DE BENZİN VE MAZOT FİYATI

Benzin: 20,74 TL
Motorin: 27,25 TL