CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Halk TV'de konuk olduğu programda ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kur korumalı mevduat" modelini açıkladığı basın açıklamasının olduğu gün ve sonraki günlerde döviz kurunda yaşanan düşüşle ilgili çok konuşulacak bir iddia dile getirdi.

"KESİN OLARAK BİLİYORUZ"
CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Halk TV'de konuk olduğu programda, Demirören grubu ve iktidara yakınlığıyla bilinen 5 şirketin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kur korumalı mevduat" modelini açıkladığı 20-21 Aralık tarihleri arasında 18 TL’den yüksek miktarda dolar satıp, sonra 10.30 TL'den alım yaptığını kesin olarak bildiklerini açıkladı.

18 TL'DEN BOZDURUP 10,5 TL'DEN TEKRAR DOLAR ALDILAR
Konuyla ilgili araştırma önergesi verdiklerini de belirten CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, şu şekilde konuştu:

 20 Aralık'ta kimler döviz aldı, kimler bozdurdu? Buradan net birşey söyleyeyim. Demirören Grubu ve 5 şirket 20 Aralık günü çok yüksek yüklü miktarda dolar bozdurdu ve 3-4 gün içerisinde de tekrar döviz aldığını kesin olarak biliyoruz. Ziraat Bankası'na Halk Bankası'na Vakıfbank'a sorduğumuz zaman, bizzat görüşmek istedim bilgi vermediler. Yıldırım Demirören ve 5 şirket, 19-20 Aralık'ta dövizini 17-18 liradan satmıştır. 10.30'a düştüğünde bu şirketler döviz almıştır. Yani 10 milyar dolar bozduran bu şirketlerin yaklaşık 16 milyar doları olmuştur.