Covid-19 salgını gündemdeyken piyasadaki iş düzenini değiştirmek için atılması gereken adımlar netleşiyor.

Zincir marketin işleyiş taslağını gündeme getirecek olan yeni koronavirüs salgınının gündeme gelmesiyle birlikte “küçük iş adamlarının belli bir şekilde korunması” netlik kazanmaya başladı.

Yönetmelikte öne çıkan temalardan biri zincir marketin çalışma saatleri olacak. Buna göre zincir market Pazar günü saat 11:00'den önce açılamayacak.

Zincir AVM'lerin Pazar günü tamamen kapatılması formülü de gündemde ancak kapsamda yaşanan sorunlar nedeniyle haftada bir gün kapanan AVM formülünün koronavirüs önlemlerini bir süreliğine erteleyebileceği söyleniyor. 

Özgür Demirtaş'tan ''Enflasyona Dayalı Tahvil'' tepkisi: Yanlış bir fikir Özgür Demirtaş'tan ''Enflasyona Dayalı Tahvil'' tepkisi: Yanlış bir fikir

Düzenleme ile yeni açılacak AVM'ler arasında ise en az 5 kilometre mesafe olma şartı getirilmesi de gündemde. Zincir marketler ise mahalle bakkalının 200 metre yakınında olamayacak.

Bulvar üzerinde ise zincir marketler ile mahalle bakkalı arasında 2 kilometre mesafe kuralı uygulanacak.

Hazırlanan düzenlemede dikkat çeken konu başlıklarından biri de nüfusu 2 binin altında olan yerleşişmlerle ilgili. Bu bölgelerde zincir market şubeleri açılmayacak ve köy bakkallarının kapanması engellenecek.  

Nüfus kriterlerine göre zincir marketlerin açılmasının sınırlandırılması da teklifte yer alması beklenen düzenlemeler arasında. Buna göre, her 5 bin nüfusta bir market açılabilecek. Ayrıca, bazı yerlerde 100'er metre arayla aynı zincir marketin farklı şubelerinin açılması da önlenecek.  

Hükümetin Meclis'e sunacağı düzenlemede zincir marketlerdeki ürün çeşitliliğinin de yer alacağı, alanı bin 500 metre karenin altında olan zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya gibi ürünlerin satışının yapılamayacağı ifade ediliyor. Bu ürünler bin 500 metre kareden büyük zincir marketlerde yapılabilecek.