Bazı şirketlerin seçim anketi sonuçlarında MHP'nin yüzde 7 seçim barajına takıldığı gösteriliyor. Yeni Akit yazarı Abdullah Şanlıdağ da küçük ortak MHP'nin barajı geçemeyebileceğini yazdı.

Seçimin ne zaman yapılacağı ile ilgili tartışmalar sürerken yüzde yedilik barajın altında kalacak olan partiler de tartışma konusu yarattı. Devlet Bahçeli liderliğindeki Milliyetçi Hareket Partisi’nin bazı kamuoyu araştırma şirketlerinin anketlerinde baraj altında kaldığı görülüyor.

Yeni Akit Yazarı Abdullah Şanlıdağ da bu tartışmaya dahil oldu.

Yüzde 7 barajında ittifak partilerinin aldıkları toplam oy miktarı değil, her bir partinin bizzat kendisinin aldığı oy oranın hesaplanacağını yazan Şanlıdağ, 6’lı masa etrafında toplanan DEVA, Gelecek, Saadet ve DP’nin de yüzde 7 barajına takılacağını yazdı.

Abdullah Şanlıdağ’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bu büfede tost yiyen para ödemiyor,üstüne altın alıyor: Ancak bir şart var Bu büfede tost yiyen para ödemiyor,üstüne altın alıyor: Ancak bir şart var

“DEVA, GELECEK, SAADET, DP BARAJ ALTI”

“(…) Aklı selim hiçbir lider, gücünü bir başka liderle paylaşmak veya dengelemeye razı olmaz. Yüzde 7 barajında ittifak partilerinin aldıkları toplam oy miktarı değil, her bir partinin bizzat kendisinin aldığı oy oranı hesaplanacak. Buna göre Deva, Gelecek, Saadet ve DP’nin yüzde 7 barajına takıldıkları bir gerçek. Nitekim DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “İlan ediyorum. Duymayan kalmasın. Demokrasi ve Atılım Partisi, önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, kendi şanıyla, kendi logosuyla girme kararını almıştır” açıklamasında bulundu. Babacan da dolmuşa binerek, dereyi görmeden paçayı sıvadı.

MHP DE BARAJ ALTI KALABİLİR”

“Kararsız seçmenin sandığa gitmemesi ve tercihini oy kullanmamadan yana kullandığı takdirde Cumhur ittifakı’nın küçük ortağı MHP’nin de yüzde 7 barajına takılması ihtimal dahilindedir. Dolayısıyla küçük partilerin hiç birisi kendi partilerinin amblemiyle seçime girmeyi göze alamazlar. Büyük ortaklar sahnenin bu boyutuyla seviniyor gibi gözükseler de, hem iktidarın defterini dürebilmek ve hem de iktidara gelebilmek için küçük partilere muhtaçtırlar. Muhalefet bloğunda CHP ve İyi Parti, iktidar cenahında ise Ak Parti taşıyıcı rolü üstlenecekler. 2023’e; taşıyan ve taşınanların birlikteliğiyle oluşacak bir meclis aritmetiği ile gireceğiz.”

İşte o yazarının linki:

https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/abdullah-sanlidag/altili-masa-catirdiyor-38935.html