Ramazan Yumşak yazdı: NATO niçin var? Biz neden üye olmadık?

Sitemizin köşe yazarı Ramazan Yumşak bugünkü yazısında, ''NATO niçin var? Biz neden üye olmadık?'' yazısını kaleme aldı.

Ramazan Yumşak yazdı: NATO niçin var? Biz neden üye olmadık?
banner150

Bugün gündem anlı şanlı NATO yani Kuzey Atlantik Paktı. Dünyadaki en büyük ve en güçlü askeri örgüt. Bu örgüt ‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’ parolası ile üyelerinin çok değerli olduğu izlenimini vermektedir. Biz de bu parolaya güvenerek sıkıntıya her düştüğümüzde NATO’dan yardım istiyoruz. Peki, gerçek te böyle mi? NATO niçin kuruldu ve üyelerinin güvenliğini sağlamak birinci amaç mı? Yoksa Batının kendi huzurunu sağlamak ve komünizmin yayılmasını engellemek için mi kuruldu? Biz neden ve ne zaman üye olduk?

Biz NATO ya çok ağır bedel ödedikten sonra üye olduk ya da bizi öyle aldılar. İki güç arasında sıkışan bir ülke olarak durumumuz hiç de iyi değildi ama bir tarafı seçmek zorundaydık. Rusya’nın izlediği politikalara baktığımızda Rusya’nın ideal bir örnek olmadığı ortadaydı. Halkı kötü durumda ve devlet demokrasiden bihaber, Osmanlıdan günümüze biz de hep Avrupa’yı örnek aldık. Batı da pek güvenilecek değil ama birini seçmek durumunda kaldığımızdan kötünün iyisini seçmek durumunda kaldık ve eski dost Batı’yı seçtik. Seçmesek de seçmek zorunda kalacaktık ya da ülke karışacak iç çatışma çıkacak ve dış güçler müdahale edecek belki de ülke ikiye bölünecekti(Kore gibi). Ama biz Rusya’ya (fikren ve siyaseten) uzak olduğumuz için Batıyı seçtik ve Batının müdahalesinden kurtulduk. Ayrıca NATO bizi Rusya gibi bir güce ve tehlikeye karşı koruyacaktı. Böylece biz de kendimizi güvence altına almış olduk.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.