Ramazan Yumşak: Fen lisesi ve üniversiteye giriş sınavlarında din dersi soruları

Kanal Maraş köşe yazarı Ramazan Yumşak bugünkü yazısında, ''Fen lisesi ve üniversiteye giriş sınavlarında din dersi soruları'' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Ramazan Yumşak: Fen lisesi ve üniversiteye giriş sınavlarında din dersi soruları
banner150

Eskiden çocuklara bazı dini sorular sorulurdu, çocuk o soruları bildiğinde bir aferin verilir, bilemediğinde de çocuğa soruların cevapları öğretilirdi. Zira bu sorular çok önemliydi. Öldüğümüzde mezarda bize sorulacak ilk sorulardı. Sadece mezarda değil, ahiret yurdunda da bizleri bu sorular bekliyordu. Bu nedenle orada sorulacak soruların ve cevaplarının öğretilmesi büyükler için önemli bir vazife idi. Ama ne ilginçtir ki, bu sorular ve cevaplar çok kalaydı ve hemen herkesin bileceği konulardandı. O zamanlar bu basit soruları bilenler kendisini cennetti garantilemiş olarak görüyordu. Çocukluk işte bu cevaplarla cennete gideceğimize inanır (gerçi büyüklerde öyle olduğuna inanıyordu) kendimizi rahatlatırdık. Bu basit soruları şimdiki çocuklar biliyor mu (muhtemelen bilmiyordur) bilmiyor mu bilemem ama bizler yalayıp yutuyorduk. Hatta öbür tarafta mezheplerin bile sorulacağını iddia edenler oluyordu. Bunlar peygamberin ve sahabelerinin mezhebinin olmadığını bilmeyen cahillerden başkası değildi.

Bu soruları bazıları gibi devlet de ciddiye almış olacak ki, o da vatandaşlarını din dersinden imtihana tabi tutuyor. Onları bir nevi öbür tarafa hazırlıyor. Bunu da tüm sınavlarda Din kültürü derslerinden sorular sorarak yapıyor. Böyle bir hareket için devleti tebrik etmek ve diğer devletlere örnek göstermek gerekiyor(!). Ülkemizde din derslerini zorunlu yapanlar 1980 darbecileridir. Burada amaç şimdikiler gibi halkı dindarlaştırmak ve din bilgisini arttırmak değildi. Komünizm tehlikesine karşı Dini kullanarak halkın refleksini arttırmaktı. Ayrıca kendilerinin kontrol edeceği bir din dersi, halkı kontrol edecekleri bir dine dönüşecek ve devlet böylece din dersleri ile halkın dinini istediği gibi şekillendirecekti. Öyle olmasaydı devlet okullarına din dersini getiren Cumhurbaşkanı Kenan Evren yanına gelen başörtülü öğrencilerden rahatsız olur muydu? Oysa o öğrencilerden rahatsız olmuş ve TV de bu rahatsızlığını dile getirmişti. Darbecilerden çekmiş bir hükümetin darbecilerin getirdiği bir dersi ve sistemi devam ettirmesi doğru mu? 15 Temmuz darbesini yapanlar ne kadar hain ise 60 ve 80 darbesini yapanlarda o kadar hain değil mi? Bu darbeciler göstermelik de olsa yargılanıp ceza almadılar mı?

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.