Kahramanmaraş Adliyesi'nde neler oluyor?

Yazarımız Mustafa Karaaslan son günlerin en iddialı yazısını yazmak için "Kahramanmaraş Adliyesi'nde neler oluyor? " diye yazdı.

Kahramanmaraş Adliyesi'nde neler oluyor?

ADALET Mülkün temelidir…

Birçok insan, deyişte geçen “MÜLK” kelimesini eşya, mal, sahip olunan şey olarak algılayabilir.

Lakin öyle değil.

Buradaki kastedilen MÜLK, saltanat, krallık demektir.

MÜLK, güç, iktidar demektir.

MÜLK, devlet demektir.

ADALET, hükümranlığın, egemenliğin, iktidarın, devletin temelidir.

Eğer bir devlet başkanı, bir yönetici, bir hâkim adaletten ayrılırsa, orada çökme ve zeval başlar.

Güçlü olmakla adalet sağlanmaz; lakin adaleti sağlamakla güçlü olunur.

Bu manada; güçlü olmayan adalet aciz, adaletli olmayan güç zalim olur.

*

Hilafeti zamanında hak ve adaletten ayrılan valilere mektup göndererek onları adaletli olmaya çağıran Hz. Ömer’in kıssasını bilir misiniz?

İzah edelim:

Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Şam valisi olan ve Hz. Peygamber (S.A.V.)’in arkadaşlarından olan Sad b. Ebi Vakkas (R.A.) Şam’daki bir camiyi genişletmek ister.

Bu nedenle de caminin civarındaki arsaları kamulaştırır. Herkes arsasının bedelini alır ve isteyerek arsasını camiye devreder.

Ancak Şam’da yaşayan bir Yahudi, camiye bitişik olan arsasını satmak istemez.

Vali arsasının değerini fazlasıyla verse de Yahudi vatandaş arsasının kamulaştırılmasına rıza göstermez. Bunun üzerine vali arsaya el koyar ve bedelini adama gönderir.

Arsasını kaybeden Yahudi, komşusu olan bir Müslüman’a derdini anlatır. Sızlanır. “Bana zulmedildi”, der.

Müslüman vatandaş da kendisine, Medine’ye git. Orada halife Hz. Ömer vardır. Derdini anlat. Ömer, son derece adildir, elbette seni dinler, der.

Şamlı Yahudi Medine’nin yolunu tutar. Yorucu bir yolculuktan sonra Medine’ye ulaşır.

Halifeyi sorar.

Vatandaşlar bir hurma ağacının gölgesinde dinlenen halifeyi gösterirler.

İşte halife bu zattır, derler.

Adam Hz. Ömer’in yanına gider. Selam verip yanına oturur. Derdini anlatır. Hz. Ömer adamı dinler. Sonra bulduğu bir deri veya kemik parçasının üzerine şu cümleyi yazar:

“Bilesin ki, ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim.”

Kısa ve özlü bir cümle.

Yahudi bu yazıyı alıp ayrılır.

Ama yolda giderken de kendi kendine şöyle konuşur: “Şam’daki idarecilerin giyim, kuşam ve oturdukları yerdeki ihtişam ve debdebe nerde, Medine’deki halifede bulunan tevazu nerde. Şam’dakiler şu mütevazı halifeyi ciddiye alırlar mı? Hiç sanmıyorum.”

Kendi kendine böyle konuşur.

Sonunda Şam’a varır.

Doğrusu valiye gitmek de istemez.

Çünkü sonuç alamayacağı kanaatindedir.

Bununla beraber, mademki yorulup da oralara kadar gittim, bari halifenin şu yazdığı cümleyi valiye vereyim, der.

Valinin huzuruna çıkar ve deri parçasını uzatır. Medine’deki halifenin size mesajıdır, der.

Vali bu cümleyi okuyunca, sapsarı kesilir. Uzun müddet başını yerden kaldıramaz. Sonra endişe içinde, başını kaldırıp şöyle der; “Arsanız size geri verilmiştir.”

Yahudi vatandaş hayret eder. Şaşırır. Bir tek cümlenin valiyi bu kadar sarsacağını hiç tahmin edememişti.

Merak ve dehşet içinde sorar. “Lütfen bana bu cümlenin neden sizi bu kadar dehşete düşürdüğünü anlatır mısınız” der.

Şam valisi Hz. Sad, bak der, sana bu cümlenin hikâyesini anlatayım. O zaman benim neden bu kadar ürperdiğimi anlarsın:

İslam’dan önce ben ve bugün halife olan Hz. Ömer İran taraflarına ticaret için gittik. Yanımıza 200 deve almıştık. İran’a vardık. Orada cirit oynayan gençleri seyrederken, birileri zorla elimizdeki develere el koydular. Çok kalabalık bir çete grubuydu, bir şey yapamadık. Elimizde para da kalmamıştı. Üzgün bir şekilde, geceleyeceğimiz bir eski han bulduk. Hanın sahibine de sıkıntımızı anlattık. Adam iyi biriydi. Bize yardım etti. Sonra da; “gidip krala durumunuzu anlatın, o adil bir adamdır, mutlaka size yardım eder”, dedi.

Biz de sabahleyin kralın huzuruna çıkıp durumu anlattık. Şikâyetimizi bir mütercim krala tercüme etti. Kral Nuşirevan dikkatle dinledikten sonra her birimize birer kese altın verdi ve olayı inceleteceğini söyledi. Bize de, memleketinize dönün, dedi.

Biz tekrar Han’a döndük. Ama doğrusu sonuçtan çok da memnun olmamıştık. Hancı sonucu öğrenince son derece üzüldü ve burada bir hata var, dedi. Gelin beraberce gidelim, ben size tercümanlık yapayım, teklifinde bulundu. Biz de gittik. Huzura çıktık.

Hancı durumu Nuşirevan’a anlattı. Develerimize el koyan kişilerin kıyafetini, halini, olayın geçtiği yeri anlattı. Dikkat ettik, Nuşirevan’ın yüzü sapsarı kesildi.

Bir gün önceki mütercimi çağırttı. Ona sorular sordu. Sonra ayağa kalktı, her birimize 2 şer kese altın verdi, akşama kadar develeriniz gelecek, develeri alın ve sabahleyin burayı terk edin dedi. Ama giderken biriniz doğu kapısından, diğeriniz de batı kapısından çıkın, talimatını verdi. Bizler de bir şey anlamadan huzurundan çıktık.

Akşamleyin 200 devemiz kapıya geldi. Durumu anlamak için hancıya sorduk. Neler oluyor dedik. Hancı şöyle dedi: “Sizin develerinize el koyan kişi Nuşirevan’ın büyük oğlu ile veziridir. Bunlar bir çete kurmuşlar. Garibanların mallarına el koyuyorlar. Siz ilk gittiğinizde, mütercim bunu anlamış. Ama sizin sözlerinizi Nuşirevan’a yanlış tercüme etmiş. Böylece kralın oğlunu ve veziri korumuş. Ben sizinle gidip durumu anlatınca Nuşirevan bu oyunu anladı. Ama neden ayrı kapılardan gidin”, dedi, ben de anlayamadım.

Hele yarın olsun anlarız, dedi.

Hz. Sad, anlatmaya devam ediyor:

Ertesi gün ben doğu kapısından çıktım. Kapının çıkışında iki kişinin darağacına asılı olduğunu gördüm. Halk toplanmış seyrediyordu. Sordum kim bunlar ve suçları ne, diye.

Dediler ki…

Bunlardan biri Nuşirevan’ın büyük oğlu diğeri de veziridir.

Bunlar, buraya gelen iki Arap’ı soymuşlar. Ceza olarak Nuşirevan ikisini de asarak idam etmiştir. Nuşirevan kendi öz oğlunu idam etmişti.

Hz. Ömer’in çıktığı kapıda ise bizim şikâyetlerimizi yanlış tercüme ederek, kralın oğlunu korumaya çalışan kişinin asılı olduğunu gördük.

İşte Hz. Ömer senin eline verdiği deri parçasının üzerine “Bilesin ki, ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim” sözüyle bana bunu hatırlatıyor.

Halkına zulmedersen seni darağacına çekerim diyor.

Senin gözyaşlarına bakmam, tıpkı Nuşirevan’ın öz oğlunun gözyaşına bakmadığı gibi.

Şimdi anladın mı neden benim benzim sarardı.

*

Bu hadiseyi bire bir yaşayan Yahudi vatandaş, hem arsasını hibe etti ve hem de İslam’a girdi.

*

Fazla söze gerek var mı sizce?

Bence hayır.

Bir yerlere adam seçerken, birilerine yetki verirken, kul hakkı söz konusu olduğunda, ceza ve mükâfat dağıtırken, acaba Hz. Ömer gibi kılı kırk yarabiliyor muyuz?

Sözüm elbette sadece yetkililere değil, herkese ama başta kendi nefsim olmak üzere herkese.

Şimdi siz bu yazıda anlatılan kıssa ile neyi meram ettiğimizi düşüne durun, bir sonraki makalemizde, adalete bekçilik yapan Kahramanmaraş Adliyesi’nde bir hâkimin nasıl adaletten saparak kokuştuğunu okuyacaksınız.

Et kokarsa tuzlanır…

Peki ya tuz kokarsa ne yapılır?

Tuzu kokutanlara bir çift lafımız olacak.

Bekleyin efendim…

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 12:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali  Kıraç
Ali Kıraç - 1 yıl Önce

Kaleminize sağlık

Erol Özkan
Erol Özkan - 1 yıl Önce

Sayın yazar. Güzel yazıyorsunuz ama siz adliyeye gelene kadar bir çok kamu kurumun daki yolsuzlukları araştırma varken kafayı adliyeye almışsınız. Merak etmeyin adliyede herkes işinin bilinci ile dürüstçe yapıyorlar.

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan - 1 yıl Önce

Sen bu yazıyla neden bütün hakim ve savcıları zan altında bırıkıyorsun bu yetkiyi sana kim veriyor Mustafa bey..?

Kerem Okurlar
Kerem Okurlar - 1 yıl Önce

sayın yazar, gazeteciler hakkında şöyle bir yargıya sahip olduk Maraş'ta; köşe yazarı bir şahıs veya kurumla ilgili aleyhte yazı yazıyorsa o kişi veya kurum, bu yazar hakkında olumsuz bir iş yapmıştır. Yoksa durduk yere yazı yazmaz. umarım yanılıyoruzdur....

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.