• 03 Ekim 2016, Pazartesi 16:10
RamazanYumşak

Ramazan Yumşak

Sevgi her sorunu çözer mi?

Sevgi değerlidir, değerli olduğu kadar da kutsal… Peki, sevginin değerli ve vazgeçilmez olması onun her sorunu çözeceği anlamına gelir mi? Çünkü bizler sevgiye olan inancımızdan sevginin her sorunu çözeceğini düşünüyoruz. Gerçekten öyle mi?

Unuttuğumuz bir nokta var. Sevgi güzel ve çok değerli olabilir ama her derdin ilacı değildir? Sevgisiz yaşamaya biliriz ama sevgiyle de her sorunu çözemeyiz? Su misali, susuz yaşayamayız ama su her ihtiyacımızı da gidermez.

Evet, eğer sevgi her sorunu çözse idi, birbirini seven âşıklar ilerde ayrılmazdı, evliler boşanmazdı, hayatta en büyük varlıkları olan çocuklar ile ebeveynleri arasında sorunlar yaşanmazdı.

Ülkemizdeki kutuplaşma ve sorunları da sevgi ile çözeceğimizi zannedenler var. Kürtler ile birbirimizi çok sevdiğimizi ve et ile tırnak olduğumuzu…

Şimdi soruyorum size, birbirini deliler gibi seven sevgililerin ayrıldığı, kırk yıllık evliliklerin bittiği ve anne babaların çocuklarıyla papaz olduğu bir ortamda, sevginin her şeyi çözdüğünü iddia etmek doğru mu? Elbette hayır! Çünkü sevgi sihirli bir değnek değildir tüm problemleri çözemez. Hatta sevgisi nedeniyle sorunlara sesi çıkmayanlar, sorununu çözmek şöyle dursun onların sorununu arttırır.

O halde bu kindarlığı, hizipçiliği ve gruplar arası kavgayı nasıl sonlandırabiliriz? Diğerleri veya ötekilerle kardeşliğimizi nasıl perçinleyebiliriz?

Sevgi değil, S-A-Y-G-I ile evet SAYGI ile…

Hiçbir yönü ortak olmayan insanlar saygı ile anlaşabilir ama tüm yönleri ortak olan ve birbirini çok seven insanlar saygı yoksa anlaşamazlar. Birbirini seven aynı kültürden insanlar boşanabilir ama çok farklı kültürden evlenen ve birbirine saygı gösteren insanlar mutlu olur. Birbirini seven aileler kavgalı ve sorunlu olabilir ama birbirine saygı duyan aileler ve çocuklar daha mutlu olur.

Hiç çevrenize baktınız mı? Birbirine saygı duyan karı kocalar, anne babalar ve çocuklar veya arkadaşlar mı mutlu, yoksa sadece sevdiğini söyleyen fakat hiç saygı duymayanlar mı?

‘Sevdiklerinizle siyaset tartışmayın çünkü aranızdaki muhabbet azalır’ deniliyor. Peki, birbirlerine ve fikirlerine saygı duyan insanlar tartışsa tartışma boyunca da saygılarını bozmasa aradaki sevgi bozulur mu?

Siz sadece karşıdakinin görüşlerine saygı duyun, onu görüşlerinden dolayı küçümsemeyin ve hakaret etmeyin bakın nasıl anlaşırsınız.

Ama birbirini çok sevenler ne kadar çok sevse de, saygı duymadığı ve hakaret ettiği sürece sıkıntı yaşamaktadır.

Şimdi ülkemizdeki durumu bir düşünün, gerek dini cemaatler gruplar ve gerekse de partiler yüzünden insanlar birbirine kırgın, küskün ve dargın. Birbirleriyle muhabbet ederken birden hiddetlenip kavga ediyorlar ve birbirlerine kızıyorlar küsüyorlar ve hakaret ediyorlar. Birbirlerini çok sevseler de.

Lütfen bir de saygı duymayı deneyelim. Yıllardır birbirimizi sevelim, sevgi her sorunu çözer dedik ve hiçbir sorunumuzu çözemedik.

Unutmayalım: İnsanlar birbirini sevmek zorunda değil ve hiç kimse, herkesi sevemez. Fakat herkes birbirine saygı duyabilir ve duymak da zorundadır.

Ülkemiz çok renkli ve her bir renk ayrı bir zenginliğimizdir diyoruz ama bu renklerimize hiçbir zaman saygı duymuyoruz. Sorunların sebebi ise saygısızlıktır.

Mutlu bir aile, mutlu bir toplum, mutlu bir ülke ve mutlu bir gelecek için herkese SAYGI diyoruz.

Dinlere, ırklara, mezheplere, gruplara, partilere…

Bizden olan ve olmayan herkese…

Diğerlerine ve ötekilere…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık