• 15 Ocak 2017, Pazar 14:59
RamazanYumşak

Ramazan Yumşak

Öğrendiğimiz ezberlerimizle terör örgütlerini bitirmek mümkün mü?

Başımızın belası, canımızı yakan ve katliamlara sebep olan terör, maalesef varlığını devam ettiriyor.

Herkes bıkmış ve bundan şikâyetçi, herkes bu beladan kurtulmak istiyor.

Peki, geçmişteki ezberlerle bundan kurtulmak mümkün mü?

Ya da bu işi bitirmek için sormamız gereken soru ne olmalı?

Evet, sorulacak ilk soru; Terör neden var?

İkinci soru; halk bu terör örgütlerini neden destekliyor?

Bu soruları cevaplamadan bu sorunları bitiremeyiz.

Eğer terörü ve teröristi sadece kandırılmış ve cahiller topluluğu olarak görürsek veya bunların da bir üst aklı var bahanesine sığınırsak hiçbir zaman çözemeyiz.

Günümüzde başımıza bela olan bu örgütler; dini, siyasi, politik veya ırki olarak karşımıza çıkıyor. Sol örgütler genellikle devrimci ve silahla mücadeleyi benimsemiş örgütler ve bu mücadeleden de vaz geçeceklere benzemiyorlar. Bu örgütlerin desteğini kesemediğimiz için varlıkları halen devam ediyor.

Diğer bir örgüt türü ise din adına ortaya çıkanlar. Ülkemizde bunların destekçisi sol örgütlerden daha fazla. Bunlar daha geniş kitleye hitap ediyor. Bu dini gruplar da bazı konuları kendilerine referans alarak kendilerini ‘Cihat’ adı altında mücadeleye veriyor. Bu radikal gruplar din ve Allah adına kişileri öldürmeyi caiz görmekte ve yaptıkları katliamlarla dine hizmet ettiklerini düşünmektedirler. Bu nedenle gözlerini kırpmadan da katliam yapabilmektedir.

Bazı kişiler bu radikal örgütlerin halk tarafından kabul görmediğini söylese de, yapılan son anketler ülkemizde İŞİD ve tarzı radikal örgütlere desteğin %8 olduğu gösteriyor. Bu destek azımsanmayacak kadar çok ve bir o kadar da vahim. Bu radikal örgütlere bir de Fetö gibi ılımlı gözüküp devleti ele geçirmeye çalışanları eklediğimizde teröre destek oranını varın siz düşünün.

Şimdi gerek sol örgütleri, gerekse dini kullanan örgütleri dikkate aldığımızda bu grupların halktan destek alarak büyüdüğünü görüyoruz. Sizler her ne kadar da dış destekli deseniz de, hiçbir örgüt içerden destek almadan varlığını devam ettiremez. Yapılan anketler de bunu doğruluyor. Örneğin PKK için çoğu Ermeni deniliyor. Öldürülen PKK lılar ile ülkemizde yaşayan Ermenileri kıyasladığımızda öldürülen terörist sayısı ülkemizde yaşayan Ermenilerden bile fazla bu nedenle ülkemizde hiç Ermeni kalmaması gerekiyor. Bunun dışında eli silahlı PKK lılara Ermeni demek ülkemizdeki Ermeni vatandaşlarımızı rencide ediyor. Ülkesine bağlı olan bir avuç Ermeni’de böylece dışlanıyor. Biz de ülkesine bağlı bu Ermeni vatandaşlarımızı rencide ederek kendimize düşman üretmiş oluyoruz.

Halktan destek almayan hiçbir örgüt, dışardan aldığı destek ile varlığını uzun süre devam ettiremez. Terör örgütlerinin tarihine bakıldığında yıllardır var olduğu görülür. Bu gerçekler ortada iken bu örgütlerin varlığını sadece; dış güçlere, üst akla ve cahil, kandırılmış kişilere bağlayabilir miyiz?

Bu örgütleri çözmek için destek veren kişi ya da grupları araştırdık mı? Bunlara halkın neden destek verdiğini araştıran bilimsel bir çalışma var mı? Bu örgütler halktan neden ve nasıl destek alıyor? Kendini feda eden örgüt elemanlarının psikolojik ve ailevi durumları nelerdir? Bunlar incelendi mi?

Geçen yaz gerçekleşen darbe olayında ılımlı Müslümanlar dediğimiz kişilerin neden böyle bir işe kalktıkları ve neden yaptıkları hiç araştırıldı mı? Herkesin sevgisini kazanan ve karıncayı bile incitmez dedikleri bu insanlar daha sonra nasıl oluyor da kendi insanlarına silah doğrulta biliyor? Bu kişilerle hiç konuşuldu mu, onların psikolojik durumu veya inanç yapısı araştırıldı mı?

Onları bu duruma iten sebepler bulundu mu? Yoksa hala ezbere mi konuşuluyor?

Radikal dinci gruplara giden ve onların istedikleri şekilde yaşayan insanlar neden Diyanet İşlerine güvenmiyor veya diyanet yerine neden bu dini grupları tercih ediyorlar? Diyanete güvenmedikleri için mi? Yoksa kandırıldıkları için mi? Eğer sebep kandırılmaları ise bizim insanımız neden çabuk kandırılıyor? Bunun sebebini araştırdık mı? Bizim insanımız çok mu saf?

Eğer araştırmadıysak sıkıntı, o kadar kandırılmış insan umurumuzda değil demektir. İkinci bir sorun bu insanları cemaatler kandırıyor da, Diyanet neden kandıramıyor? Kandırılması kolay insanları Diyanetin daha kolay kandırması gerekmiyor mu? O zaman diyanet ne işe yarıyor.

İnsanımız Diyanete neden inanamıyor ve kendilerine yeni dini gruplar kuruyor? Bunlar bulunmadan ve bilinmeden terör engellenemez.ini bitirmek mümkün mü?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık