Bilim Olimpiyatları Şampiyonları Vardı Onlar Nerede? Bilen Var Mı?

Geçen gün öğretmen arkadaşlarla Maraş’taki okullar, başarıları ve Maraş’ın ülke genelindeki durumu ile okulların sıralaması hakkında konuşuyorduk. Ülke genelindeki başarı, dünya geneli derken arkadaşlara yıllar önce birçok kişiye sorduğum soruyu sordum.

FETÖ okullarında, her okul her sene dünya bilim olimpiyatlarında kazandıkları başarıdan bahseder ve koridorları bilim olimpiyatlarında kazandıklarını iddia ettikleri madalyalarla doludur. Yılda bir değil belki birkaç madalya kazandıklarını övüne övüne söylüyorlardı. Ben 2000’li yılların başında bu soruyu bir cemaatçiye sormuştum o da on on beş seneye tüm bilim adamları bizden olacak demişti. Hala bekliyorum.

Bekliyorum ve hala soruyorum, on, on beş sene çoktan geçti nerede bu bilim olimpiyatı şampiyonu çocuklar. Çocukken bile bilimsel buluş yapabilen bu lise öğrencilerinin çoğu şimdilerde üniversitelerde hoca olmaları gerekiyordu. Her biri bir buluş ve icat yapsa idi şu ana kadar yüzlerce Türk bilim adamı buluşu olurdu. Sayıları azımsanmayacak kadar çok isterseniz kaba bir hesap yapalım.

Bu okullar 1980 den beri faaliyette ve 1990’larda ülke geneline yayıldılar. Her ilde en az bir okul var hatta bazı büyük ilçelerde bile iki üç okulları var. O dönemde her ilde bir okul olsa bile en az 70 okul oluyor bazılarında birden fazla ve hele büyük şehirlerde onlarca, ilçeler de dâhil olunca 100- 150 tane okul oluyor. Tabi bu en az. Her okul her sene hemen hemen bir bilim olimpiyatı kazanıyor. Her olimpiyata beş altı öğrenci hazırlansa 400 -500 öğrenci eder. Daha olimpiyatlara hazırlanıp da yarışmaya gitmeyen fakat çok zeki olan öğrencileri saymıyorum.

Bu 400-500 rakamı yerine yılda sadece 100 öğrenci bile gönderseler. 90’lı yıllardan 2000 e kadar bile 1000 bilim adamı ediyor. Şimdi soruyorum bilim olimpiyatında başarı gösteren bu öğrenciler nerede ve ne iş le meşguller.

Yoksa bu Türkçe ve bilim olimpiyatlarını halkımızın sevgisini, bilhassa da parasını kazanmak için reklam olarak mı yapıyorlar?

Her yıl en az yüz bilim adamı yetişmesi gerekiyor. Siz hiç bunların okulunda yetişmiş bilim adamı gördünüz mü? Duydunuz mu?

Eğer bu çocuklar gerçekten bilim adamı olsa idi, şimdi her alanda onlarca bilim adamımız olurdu.

Yoksa bu bilim adamlarını fetö kendi içerisinde önemli noktalara mı getiriyor? İtaati tam birer militan olarak mı yetiştiriyorlar? Bilim olimpiyatlarından sonra ellerini eteklerini bilimden ve ilimden çektiriyorlar mı?

Amaçları ülke ve millete bilim alanında hizmet eden bilim adamı mı yetiştirmek, yoksa kendilerine militan mı?

Fakir fukaranın çocuklarını okutmak için değil de kendileri için kullanan bu şer şebekesinin 17 -25 Aralık operasyonları ile takkesi düştü ve keli göründü. 15 Temmuzda da ihanet zirve noktasına çıktı.

Ama her zaman söylediğim gibi yine söylüyorum. Bizler insanları liyakate göre değerlendirmediğimiz sürece daha çok çete ve terörle uğraşırız. Ülke hepimizin ve her bir ferdin ülkenin her noktasına gelme ve orada millete hizmet etme hakkı vardır. Bugün şuncu buncu diye işe alınanlar yarın başımıza başka çorap öreceklerdir.

O nedenle tüm kurum ve kuruluşların liyakate dikkat etmesi gerekiyor. Artık abdestli namazlı adamlar temiz olur iyi olur klişesinden kurtulmalıyız. Biz namaz kılmaya camiye cemaat aramıyoruz. O nedenle ibadetine değil, işine ve dürüstlüğüne bakalım. Yoksa daha çok dost kazığı yeriz. Saygılar…

YORUM EKLE