• 13 Mart 2017, Pazartesi 9:56
MustafaÖnyurt

Mustafa Önyurt

İstikbale taşınmak için evet, demek emek ister

Gerek sosyal medyada, gerekse halk arasında günlerdir devam eden bir evet hayır konusu sürekli konuşuluyor. Konuşulmasına konuşuluyor da bu konunun ayrıntıları pek de bilen yok veya iyi araştırılmıyor.

Toplum olarak biraz araştırmayı sevmiyoruz galiba, kulaktan dolma söylentiler daha ilgimizi çekiyor. Bir kesim Reis dediyse doğrudur veya önyargılarla hayırcılar meydanlarda. Demem o ki, konunun dedikodusu daha hoşumuza gidiyor, yani araştırmayı pek sevmiyoruz.

Sosyal medyada ki algılar insanımızın kafasını karıştırıyor. Bunlara fırsat vermemek için bilgi sahibi olarak, donanımlı olacağız.

Türkiye’nin asil bir tarihe ve medeniyete sahip olduğunu artık tüm dünya kabul etmek zorundadır. İşte bu gerçeklerin ve dinamiklerin yeniden yapılanması batılıları ürküttüğünü düşünüyorum. İşte Hollanda da yaşananlar; vatandaşlarımızın üzerine atlarla yürüyen, içlerinde birikmiş hırsı ve kini, köpeklere vatandaşlarımızı ısırtarak ortaya koydular. Atlı polisleri vatandaşın ve medya mensuplarımızın üzerine sürmelerinin altında yatan neden, güçlü Türkiye korkusundan başka bir şey olamaz.

O geceye barbarlığın fotoğrafı düşmüştü, bayan bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’nın Senem Ayşe gibi, Nene Hatun gibi dik duruşu ve direnmesi takdire şayandı

Türkiye’nin bu milletle bu ruhla, yeniden bir tarih yazacağı duygusu ve gerçeğini batılılar çok iyi biliyor.

Önemli olan devlet olabilmek, devlet olabilmek o kadar kolay değil. Temelinde ve gövdesinde devletçiliğe yakışan unsurların bulunması gerekiyor. Misafirperverliği beceremeyen batı, diplomaside de sınıfta kalmıştır.  

Asırlar öncede bu millet gittiği her coğrafya ya adaletini ve ilmini de götürmüştür. Yani devlet olabilmek önem arz ediyor, bunun da temeli ve geçmişi yüz yıllara dayanmaktadır.

Köklü bir geçmişin, şanlı bir tarihin üstünde oturan bu ülkenin adı Türkiye Cumhuriyeti devletidir.

Referandum konusu neden önemli; belli bir yaşın üstünde olanlar bu ülkede geçmişten bu güne neler değiştiğini iyi bilirler. Ülkede ve hayatımızda olumlu değişmeler istikrarlı ve güçlü hükümetlerle olur.

80 Darbesi öncesi ve sonrasını koalisyon hükümetlerini, İMF ye borçlu olduğumuz yılları, tüp gaz, yağ sıraları, Sigorta Hastanelerinde ilaç kuyruklarında ölen vatandaşlarımızı, yani o karanlık günlerden bu günün güçlü Türkiye’sine nasıl gelindiğini bu millet çok iyi bilir. Bunun bilincinde olan bu millet 15 Temmuz da varlığını göstermiş vatanına ve liderine sahip çıkmıştır. Güçlenen Türkiye ile birlikte vatandaşımızda bilinçlenmiş ve kendini geliştirmiştir, yani muhasebesini artık iyi yapıyor.

Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçiş ile ilgili Anayasa değişikliğinin ülkemize neler getireceğini duyumlardan ziyade faydasını her vatandaşın iyi araştırması gerekiyor. Bir ülkenin kaderinin şekillenmesi, o topraklar üzerinde yaşayan insanların aklıselim düşünmesinden ve eyleminden geçer.

Anayasa değişikliği için yapılacak oylamada halk referandum öncesi şunu merak ediyor, evet çıkarsa ülke de ne değişecek?

Evet, demenin ardından bir iki aldığım notları,  başlıklar halinde siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum, ayrıntı şıklarına girmiyorum;

  • Güçlü hükümet, huzurun, güvenliğin ve özgürlüğün teminatı olacak.
  • Meclis asli işlevi olan yasa yapmaya odaklanacak ve hükümeti millet adına denetleyecek.
  • Birlik ve uzlaşma
  • Cumhurbaşkanı yüzde 50’nin üzerinde bir oy ile doğrudan halk tarafından seçileceği için, siyasette birliktelik artacak, kutuplaşma azalacak.
  • Güçlü hükümet sistemi, ülkemizi bölgesinde ve küresel siyasette daha etkili bir konuma yükseltecek.
  • Güvenli ve huzurlu Türkiye
  • Güçlü hükümet, huzurun, güvenliğin ve özgürlüğün teminatı olacak.

 

Kalıcı siyasi iktidar

  • Seçimden mutlaka tek başına iktidar çıkacak. Siyasi istikrar kalıcı hale gelecek.

1) iki seçim arasında (5 yıl) kesintisiz icraat olacak.

2) uzlaşma kültürü gelişecek.

3) hükümet kurulmama sorunu olmayacak.

 

Hızlı ve etkili icraat

  • Hızlı ve etkili yönetim; ekonomik büyüme, refah ve kalkınmanın garantisi olacak.

 

Güçlü yönetim güçlü Türkiye

  • Güçlü hükümet sistemi, ülkemizi bölgesinde ve küresel siyasette daha etkili bir konuma yükseltecek.

 

İçimden gelen şu sloganla hoşça kalın diyorum;

İşte cihan Lideri, işte Devlet

İstikbale taşınmak için evet


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Kadir KILINÇ Kadir KILINÇ 18.12.2017 11:47

Kalemi ne sağlık teşekkürler

yukarı çık